"Jesteśmy skłonni poprzeć specustawę". P. Gliński o ratowaniu łódzkich zabytków

Piotr Gliński, wicepremier i poseł Prawa i Sprawiedliwości z Łodzi, ocenił, że stan łódzkich budynków budzi zaniepokojenie i wymaga reakcji. Przyjęcie odrębnych przepisów, które pozwolą skutecznie rewitalizować budynki w Łodzi, zaproponowała wcześniej jej prezydent Hanna Zdanowska. Miałby również powstać specjalny fundusz na ratowanie kamienic.

2019-11-23, 06:54

"Jesteśmy skłonni poprzeć specustawę". P. Gliński o ratowaniu łódzkich zabytków
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Foto: twitter.com/@MKiDN_GOV_PL

Posłuchaj

Piotr Gliński w rozmowie z TVP Łódź zadeklarował, że po stronie rządowej jest wstępna wola polityczna do przyjęcia specustawy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Gliński_Filharmonia_TT.jpg
Piotr Gliński o Filharmonii Łódzkiej: doświadczanie doskonałości muzycznej

Piotr Gliński w rozmowie z TVP Łódź zadeklarował, że po stronie rządowej jest wstępna wola polityczna do przyjęcia specustawy w tej sprawie, bo "przecież to są niedoinwestowane kamienice i pewnie trzeba by podejmować ekstraordynaryjne decyzje".

- My jesteśmy oczywiście otwarci na to, bo to są ludzkie problemy i z tego punktu widzenia każdy polityk jest odpowiedzialny za to, żeby podejść do tego z dobrą wolą, natomiast musimy pamiętać o tym, kto jest za co odpowiedzialny, to nie jest problem, który nagle wybuchnął - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ogólny fundusz

Wicepremier zaznaczył jednak, że ważna będzie odpowiedzialność polityczna tych, którzy są odpowiedzialni za obecny zły stan kamienic. Dodatkowo, że trzeba będzie rozwiązać problem finansowania remontów łódzkich zabytków, bo stworzenie specjalnego funduszu dla jednego miasta jest niemożliwe.

- Regulacje europejskie nie pozwalają na takie wybiórcze traktowanie kogoś, a pomijanie kogoś innego, natomiast można budować ogólny fundusz, który by gromadził pieniądze na te cele - mówił Piotr Gliński. - W sytuacji tak olbrzymich potrzeb wszystkich innych państwowych, to wciąż miasto jest głównym odpowiedzialnym i tym, który musi na te cele mieć środki - dodał.

REKLAMA

1600 kamienic do remontu

Z raportu przygotowanego przez łódzki ratusz wynika, że remontu wymaga około 1600 miejskich kamienic. W połowie listopada władze miasta skierowały sprawę do sądu przeciwko mieszkańcom, którzy nie chcą się wyprowadzić z kamienic, których stan jest tak zły, że mogą się w każdej chwili zawalić. W czwartek Łódzki Sąd Rejonowy postanowił, że władze miasta mogą wyprowadzić takich lokatorów z kamienic, jednocześnie biorąc na siebie obowiązek zapewnienia im godnych warunków mieszkaniowych po eksmisji.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej