more_horiz
Wiadomości

Tajna operacja NBP. Do Polski wróciło 100 ton złota z Anglii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 15:34
- Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Około 100 ton złota sprowadzono do kraju z Banku Anglii. Kruszec, o wartości 18,3 mld zł, będzie przechowywany w skarbcu banku centralnego - poinformował NBP.
Audio
  • NBP zakończył sprowadzanie do kraju 100 ton złota (IAR)
Złote sztaby w NBP
Złote sztaby w NBPFoto: Marek BAZAK/East News
  • Prezes NBP podkreślił, że operacja przenoszenia złota była niezwykle skomplikowana
  • Adam Glapiński mówił, że złoto przenoszono drogą lotniczą
  • Cały proces wymagał zachowania całkowitej dyskrecji - podkreślił prezes NBP
  • W operację był zaangażowany m.in. Bank Anglii
  • Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 mld zł - zaznaczył Glapiński
  • Prezes NBP stwierdził, że "są to rezerwy, które będą strzegły bezpieczeństwa finansowego Polski"

- Operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie - powiedział Adam Glapiński.

nbp 1200 free.jpg
NBP podał dane o aktywach rezerwowych Polski

Prezes dodał, że w realizację zadania było zaangażowanych wiele osób reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.

Trwała rezerwa

- Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 mld zł - dodał prezes NBP.

Glapiński dodał, że zakupy złota wynikają z wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i stałego przyrostu rezerw dewizowych - o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat. - Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie - 10,5 proc. - dodał.

Budowa siły gospodarczej państwa

- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa - powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

shutterstock_złoto_1200.jpg
Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota

Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. - 25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu - podali przedstawiciele banku.

"Najwyższa jakość złota"

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. - Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera.

Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br. - przekazano. Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki.

pb

Zobacz także

Zobacz także