X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody Wielkiego Splendora. Laureatami wybitni twórcy Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 20:16
Teatr Polskiego Radia już po raz 32. wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Globisz i Andrzej Mastalerz. Ponadto Honorowym Wielkim Splendorem nagrodzony został "Dialog" - miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej. Doceniono też debiutujących twórców teatru radiowego.
Audio
  • Katarzyna Dąbrowska: Teatr Polskiego Radia miejscem, które bardzo mnie rozwija (IAR)
  • Andrzej Mastalerz: Teatr Polskiego Radia to dla mnie przestrzeń naturalna i wręcz konieczna do funkcjonowania (IAR)
  • Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia: te nagrody świadczą o tym, że Teatr Polskiego Radia jest teatrem niezniszczalnym (IAR)
  • Relacja z gali nagród Teatru Polskiego Radia - Splendorów (Poranek Dwójki)
Tegoroczni laureaci nagród Wielkiego Splendora
Tegoroczni laureaci nagród Wielkiego SplendoraFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymali w tym roku Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz - cenieni aktorzy teatralni, filmowi, telewizyjni i radiowi.

"Teatr PR to dla mnie naturalna przestrzeń"

- Jak za każdym razem tylko wchodzę do Teatru Polskiego Radia i patrzę na zdjęcia laureatów, to nie wierzę, że to się wydarzyło naprawdę. Uważam, że to miejsce bardzo rozwija mnie i moją wyobraźnię - powiedziała Katarzyna Dąbrowska.

Także aktor Andrzej Mastalerz przyznał, że niezwykle ceni Teatr Polskiego Radia.

Fotoram.io.jpg
Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

- Ja w ogóle lubię pracę w radiu, choć jest bardzo wymagająca. Myśląc o tym wszystkim uświadomiłem sobie, że trudno mi sobie wyobrazić, że ja tu dzisiaj nie przychodzę. Teatr Polskiego Radia jest tak mocno w moim zawodowym krwiobiegu, że dla mnie to przestrzeń naturalna i wręcz konieczna do funkcjonowania - stwierdził Andrzej Mastalerz.

Splendory mają już 31 lat

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku dla wybitnych postaci kultury, został Krzysztof Globisz - znakomity aktor i wykładowca, który w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono "Dialog" - miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej, który od 1956 r. drukuje m.in. dramaty i scenariusze, najczęściej jeszcze przed premierą teatralną lub telewizyjną, a także eseje i felietony dotyczące sztuki dramatycznej oraz umieszcza przekłady dramatów obcych.

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 r. Dotychczas nagrodzono niemal 150 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci polskiego Teatru - m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Wieńczysława Glińskiego, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Henryka Talara, Janusza Zaorskiego, Andrzeja Seweryna.

Nagrody za debiuty

Ponadto w trakcie uroczystej gali wręczone zostały - już po raz 10. - nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Przyznanych zostało pięć statuetek w czterech kategoriach: Arete za debiuty aktorskie trafiły do Justyny Kowalskiej i Łukasza Borkowskiego, Don Kichota dla najlepszego reżysera odebrał Mariusz Bieliński, Talantonem za debiut dramaturgiczny doceniona została Alina Moś-Kerger, a wreszcie statuetką Aojde za debiut kompozytorski wyróżniony został Hadrian Filip Tabęcki.

Tegoroczna gala odbyła się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

bb


Mecenas Gali - PKN ORLEN Mecenas Gali - PKN ORLEN
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i ZAiKS na scenariusz słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 20:36
W siedzibie ZAiKS w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża. Drugą nagrodą jury nagrodziło utwór "Daisy" Aliny Moś-Kerger, a trzecią - pracę "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego. Przyznano też dwa wyróżnienia za utwory: "Ofiara losu" Piotra Bulaka i "Narożnik" Janusza Łastowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestępca, który stał się człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
22 czerwca o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Sebastiana Reńcy "Przestępca, który stał się człowiekiem" w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
rozwiń zwiń