more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Sikora przekazała Polskiemu Radiu rękopis utworu "Przejście podziemne"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:46
Rękopis z rąk kompozytorki Elżbiety Sikory odebrał prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. - Było to emocjonujące wydarzenie - mówił po spotkaniu.
Audio
  • Kompozytorka Elżbieta Sikora przekazała rękopis utworu "Przejście podziemne" Polskiemu Radiu (IAR)
Elżbieta Sikora oraz Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia
Elżbieta Sikora oraz Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusinski

Kompozycja na orkiestrę z warstwą elektroniczną powstała na zlecenie Polskiego Radia z okazji 75. urodzin artystki.

Jan Ptaszyn Wroblewski 1200.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Artystka postanowiła, że utwór tematycznie będzie łączył się z Warszawą. Powiedziała, że ponieważ Polskie Radio ma siedzibę w Warszawie, a ona sama jest Polką, komponowała go pomiędzy stolicą Polski a Paryżem, gdzie mieszka. We Francji powstała duża część partii instrumentalnej, która następnie została ukończona w Polsce. W Warszawie, wraz z Barbarą Okoń-Makowską, zostały nagrane dźwięki miasta.

"Wyjątkowe cudeńka muzyczne"

Rękopis z rąk kompozytorki odbierał prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. - Było to emocjonujące wydarzenie - mówił prezes po spotkaniu. Dodał, że czuł się niezwykle wyróżniony, ale również odczuwał tremę, bo - jak powiedział - po raz pierwszy trzymał w rękach tak "wyjątkowe cudeńka muzyczne" w formie rękopisu.

Andrzej Rogoyski powiedział, że gdy odebrał zapisany ołówkiem dokument, natychmiast przekazał go dyrektor archiwum. Elżbieta Sikora urodziła się w 1943 roku we Lwowie. Studiowała w Warszawie i Paryżu. Mieszka we Francji od prawie 40 lat. Utwory artystki są wykonywane na całym świecie. Elżbieta Sikora jest kompozytorką docenioną wieloma nagrodami.

dn

Zobacz także

Zobacz także