"Polska tygrysem Europy". Nasz poziom wynagrodzeń dogania kraje europejskie
Polska nadrabia dystans do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Grant Thornton. Firma szacuje, że gdyby pensje w Unii Europejskiej utrzymały obecne tempo wzrostu, to za 50 lat wynagrodzenia Polaków dogoniłyby unijną średnią.
2019-12-04, 17:30
Powiązany Artykuł
Jaka część firm planuje dać podwyżki w najbliższym czasie?
Analitycy Grant Thornton podkreślają, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska nadrobiła aż osiem lat dystansu w odniesieniu do unijnej średniej. Przyczyną jest między innymi wzrost gospodarczy i większa dynamika wzrostu wynagrodzeń Polaków w porównaniu do obywateli innych państw UE. - Możemy powiedzieć, że jesteśmy "tygrysem Europy". Przez niemalże dwie dekady nie było w Polsce kwartału z ujemnym PKB. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym takie zjawisko miało miejsce" - mówi Tomasz Wróblewski, prezes Grant Thornton.
- Ważne jest również to, że dynamika wynagrodzeń w krajach tzw. starej Unii jest bardzo niska. Oscyluje ona wokół jednego procenta. W Polsce w ciągu ostatnich trzech lat było to trzy procent - dodaje Tomasz Wróblewski.
Powiązany Artykuł
Płace w sektorze przedsiębiorstw w górę. GUS podał dane
Stara i nowa Europa
Z analizy wynika, że za osiem lat przeciętne wynagrodzenie Polaków może zrównać się z poziomem wynagrodzeń w Portugalii, a za dziesięć lat - w Grecji. Przy obecnej dynamice wzrostu, za 38 lat Polska osiągnęłaby poziom wynagrodzeń w Niemczech. Największy dystans dzieli nas obecnie od obywateli Luksemburga, którzy zarabiają średnio niecałe 5 tysięcy euro miesięcznie.
REKLAMA
Tomasz Wróblewski zaznacza, że wysokość przeciętnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej jest mocno zróżnicowana w zależności od regionu. - Generalnie mapa wynagrodzeń dzieli się na tzw. starą i nową Europę. 11 krajów ma wynagrodzenia powyżej średniej unijnej, a 16 krajów - poniżej. Większość krajów z wynagrodzeniami powyżej unijnej średniej to państwa tzw. starej Unii należące do strefy euro - mówi Tomasz Wróblewski.
Przeciętne wynagrodzenie w Unii Europejskiej wynosi blisko 3 tysiące euro miesięczne. W Polsce średnia pensja to ponad tysiąc euro. Niższe zarobki mają mieszkańcy Słowacji, Łotwy, Litwy, Rumunii i Bułgarii.
kstar
REKLAMA