X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Grzegorz Cessak: nitrozoaminy w metforminie w minimalnych stężeniach nie zagrażają zdrowiu i życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:30
- Nie ma żadnego alertu w sprawie metforminy, ale też nie bagatelizujemy sprawy dotyczącej substancji czynnej stosowanej przy produkcji leków dla diabetyków - powiedział prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

szumowski-1200-tw.jpg
Zanieczyszczenia w metforminie. Ł. Szumowski: nie ma podstaw do wycofania leku na cukrzycę

Dodał, że szkodliwe związki chemiczne w niej wykryte to śladowe ilości, które powstają podczas procesu produkcyjnego. - Nie ma żadnego alertu, ale też nie bagatelizujemy sytuacji. Mamy tu do czynienia z pozostałością z procesu syntezy chemicznej - powiedział Grzegorz Cessak.

Wytłumaczył, że nitrozoamina powstaje przy okazji syntezy produktu leczniczego albo w procesie dalszej obróbki, gdzie występują związki azotowe, np. przy dodawaniu substancji pomocniczych lub rozpuszczalników. - To cały proces technologiczny - dodał.

shutterstock_leki-1200.jpg
Lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy w ministerstwie

Brak kontroli cukrzycy to duże szkody

Jego zdaniem to nie jest nowa sytuacja, a nitrozoaminy w metforminie w śladowych ilościach obecne musiały być od dawna, a prowadzony, po wezwaniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), przegląd pozwolił na ich ujawnienie.

Dodał, że nie zagrażają one zdrowiu i życiu, gdy są w minimalnych stężeniach. - W żywności nitrozoaminy występują w większych ilościach - uspokoił.

Najważniejsze jest, aby pacjenci nie przerywali kuracji, bo wtedy szkody z braku kontroli cukrzycy mogą być bardzo duże.

kstar

Zobacz więcej na temat: POLSKA leki zdrowie cukrzyca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister zdrowia o leku na cukrzycę: jeszcze nie został wycofany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:04
- Na razie w Polsce nie wycofano leków na cukrzycę z metforminą - podał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Agencja Leków o leku na cukrzycę: pacjenci powinni kontynuować terapię

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:01
Europejska Agencja Leków nie rekomenduje wycofania leków na cukrzycę z metforminą, w których może znajdować się substancja NDMA, nitrozamina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nitrozoamina w lekach na cukrzycę. Trucizna czy tylko efekt uboczny produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:20
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
rozwiń zwiń