J. Śpiewak: nie ma żadnej demokratycznej kontroli nad sędziami i prawnikami

- Sędziowie i prawnicy pełnią bardzo ważne funkcje publiczne, często decydują o życiu i śmierci ludzi, o ich majątku. Ale nie ma nad nimi żadnej demokratycznej kontroli - powiedział w PR24 Jan Śpiewak, przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

2019-12-05, 15:02

J. Śpiewak: nie ma żadnej demokratycznej kontroli nad sędziami i prawnikami
Jan Śpiewak. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

05.12.19 Gość PR24: Jan Śpiewak
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 podkreślił, że w lipcu 2017 roku był "współorganizatorem jednej z największych demonstracji obywatelskich w obronie sędziów".

- Dziś takiej demonstracji bym nie zorganizował. Mam wrażenie, że udzieliliśmy sędziom bardzo dużego kredytu zaufania. Przez ostatnie lata obserwowałem jak działa system sprawiedliwości w praktyce: sądy, prokuratura, samorządy prawnicze. Obecnie jest to totalna patologia - powiedział Jan Śpiewak.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Jan Śpiewak nie chce bronić sądów. "Wymagają radykalnej reformy"

Powiązany Artykuł

wolne_sady_1200.jpg
Manifestacje przed sądami. Skandaliczne okrzyki Władysława Frasyniuka

Jak zaznaczył, był przekonany, że protesty odniosą konkretne skutki w środowisku sędziowskim. - Myślałem, że dojdzie do pewnej refleksji - w sytuacji, w której sądy spotykały się ze zmasowaną krytyką polityków i opinii publicznej. Wyrażenia "nadzwyczajna kasta" w stosunku do środowiska sędziowskiego użył jeden z sędziów. To weszło do powszechnego użycia i pokazuje, że ludzie nie uważają sądów za strażnika norm społecznych, ale strażnika własnych interesów: osób możnych, bogatych, wpływowych - stwierdził przewodniczący.

REKLAMA

"Decydują o życiu i majątku ludzi"

Przekonywał, że "dziś sędziowie, prawnicy pełnią bardzo ważne funkcje publiczne; często decydują o życiu i śmierci ludzi, o ich majątku." - Ale nie ma nad nimi żadnej demokratycznej kontroli. Wydawało mi się, że w 2017 roku po protestach dojdzie w tym środowisku do refleksji. Ale wśród sędziów i prawników dalej mamy chęć do powrotu do tego, co było przedtem. Nie ma żadnej naprawy - argumentował.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Jan Śpiewak: mecenas Dubois chce mnie zastraszyć, wysłał mi list z pogróżkami

Jego zdaniem widać, że "sądy stają po stronie silnych, bogatych, tych, których stać na prawników" oraz "tych, którzy mają kontakty w środowisku prawniczym". - Niesłychanie istotne są także związki towarzyskie. Sąd powinien rozstrzygać nie tylko w oparciu o paragrafy, ale również używając etyki, moralności, zasad współżycia społecznego - podsumował Jan Śpiewak.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

-----------------------

REKLAMA

Data emisji: 05.12.2019

Godzina emisji: 13.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej