Jan Parys: nigdy dość mówienia o roli III Rzeszy podczas wojny w Polsce

- Słowa Angeli Merkel w Auschwitz mają dużą rangę. Nigdy dosyć powtarzania tego, co się stało w czasie II wojny światowej w Polsce i jaka była rola III Rzeszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.

2019-12-06, 14:33

Jan Parys: nigdy dość mówienia o roli III Rzeszy podczas wojny w Polsce
Jan Parys. Foto: PR24

Posłuchaj

06.12.19 Gość PR24: Jan Parys
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau biorą udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w tym miejscu zagłady ponad miliona osób różnych narodowości.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Mateusz Morawiecki i Angela Merkel w Auschwitz. Oddali hołd ofiarom

- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców. Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić, szczególnie biorąc pod uwagę te straszliwe rzeczy, które wyrządzono kobietom, dzieciom i mężczyznom w tym miejscu - powiedziała Merkel.

Powiązany Artykuł

Angela-Merkel-pap-1200.jpg
"Ryzykowna wizyta". Angela Merkel po raz pierwszy w Auschwitz

Według gościa PR24 wizyta Angeli Merkel w Auschwitz "jest ważna, chociaż spóźniona o kilkanaście lat". - Moim zdaniem każdy prezydent Niemiec, każdy kanclerz w pierwszym roku swojego urzędowania, powinien odwiedzić nie tylko Polskę, ale też obóz zagłady i złożyć hołd ofiarom - podkreślił Jan Parys.

REKLAMA

"Nie da się budować zjednoczonej Europy na kłamstwie"

Jak zaznaczył, "ma wrażenie, że sami Niemcy zaczęli się zastanawiać czy polityka zakłamywania przeszłości ma sens i jak bardzo wyrządza ona krzywdę - nie tylko ofiarom wojny, ale również całej Europie i samym Niemcom". - Nie da się budować zjednoczonej Europy na kłamstwie, na wybielaniu zbrodniarzy i przerzucaniu winy za zbrodnie na ofiary. Niestety przez kilkanaście lat mieliśmy wiele takich przykładów. Może w Niemczech nastąpiło pewne otrzeźwienie - dodał gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

Stwierdził również, że "ze słów Angeli Merkel należy wyciągnąć właściwe wnioski". - Nie idzie o to, żeby powtarzać banały o walce z rasizmem, ale o to, żeby starać się w polityce bieżącej bronić ustroju demokratycznego w Europie, bronić władz, które mają demokratyczną legitymację - powiedziała Jan Parys.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

-----------------------

REKLAMA

Data emisji: 06.12.2019

Godzina emisji: 13.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej