Nie żyje Adam Słodowy, twórca kultowego programu "Zrób to sam"

Informację o śmierci Adama Słodowego potwierdziła jego żona Bożena. Dziennikarz i popularyzator wiedzy miał 96 lat. Program "Zrób to sam" był nadawany w TVP od 1959 roku do 1983 roku. Przez 24 lata wyemitowano łącznie 505 odcinków. Adam Słodowy był także autorem dobranocki "Pomysłowy Dobromir" i jej kontynuacji "Pomysłowy wnuczek".

2019-12-11, 09:24

Nie żyje Adam Słodowy, twórca kultowego programu "Zrób to sam"

Posłuchaj

Adam Słodowy nie żyje - Michał Jędrkowiak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Adam Słodowy był autorem książek poświęconych majsterkowaniu i motoryzacji. Jego książka "Lubię majsterkować", zawierająca także projekty z programu "Zrób to sam", ukazała się w łącznym nakładzie ponad 560 tys. egzemplarzy. Był także autorem scenariuszy do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek".

Urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie w Wielkopolsce. W czasach okupacji niemieckiej pracował w fabryce maszyn rolniczych. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył jako oficer artylerii w Szczecinie. W latach 1950–1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.

Z wojska do TVP

Od 1959 roku związany z TVP, gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych. Gdy powstał program "Zrób to sam", Adam Słodowy został jego prezenterem. Program "Zrób to sam" gromadził przed telewizorami liczną widownię, która mogła się dowiedzieć, jak zrobić zabawkowy samochód, łódkę z napędem, karmnik dla ptaków, czy lampkę.

REKLAMA

Program "Zrób to sam" początkowo był częścią magazynu "Ekran z bratkiem", pierwszego w Telewizji Polskiej pasma dla młodzieży, a potem niedzielnego "Teleranka". Jego pomysły zachwycały nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wykonanie tłumaczył krok po kroku, wspomagając się swoim charakterystycznym wskaźnikiem. Program był nadawany od 1959 roku do 1983 roku. Przez 24 lata wyemitowano łącznie 505 odcinków. 

Adam Słodowy był także autorem dobranocki "Pomysłowy Dobromir" i jej kontynuacji "Pomysłowy wnuczek". Tytułowy bohater to młody inżynier racjonalizator, który stara się w każdym odcinku wynaleźć urządzenie pozwalające uprościć wykonywanie wybranej czynności, jak budowa domu czy prace w ogrodzie. Słodowy stworzył też scenariusze do serii filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie".

"Lubię majsterkować"

Pisał też książki poświęcone majsterkowaniu, w tym "Lubię majsterkować", która została przetłumaczona na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 500 tysięcy egzemplarzy. Inne pozycje autora to między innymi - "Majsterkowanie dla każdego", "To wcale nie jest trudne", a także dotyczące motoryzacji, jak: "Budowa samochodu amatorskiego", "Budujemy przyczepki campingowe", "Samochód bez tajemnic". Wydał też zbiór opowiadań dla młodzieży "Diabły drzemią na ścianach". W 1974 roku, na wniosek dzieci, Adam Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Otrzymał legitymację z numerem 107. Został też uhonorowany nagrodą literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Adam Słodowy w ciągu 24 lat pracy na Woronicza wymyślił ponad 60 urządzeń usprawniających pracę w stacji, między innymi na prośbę Gustawa Holoubka zaprojektował obrotową scenę do Teatru Telewizji. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych Telewizji Polskiej. W 1983 r. przeszedł na emeryturę.

3 grudnia Adam Słodowy obchodził 96. urodziny. Zmarł wczoraj, 10 grudnia.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej