Koniec papierowych recept. Elektroniczne obowiązkowe już w styczniu

2019-12-12, 12:27

Koniec papierowych recept. Elektroniczne obowiązkowe już w styczniu
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

8 stycznia wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Papierowe będą wydawane w określonych przypadkach - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Resort zwraca uwagę, że przepisy nie przewidują kar, ale zachęca do przechodzenia na nowe zasady.

Resort od miesięcy wyjaśnia, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

Powiązany Artykuł

telefon smartfon aplikacje 1200.jpg
E-rewolucja nabiera rozpędu. Aplikacje wkraczają do urzędów, szpitali, szkół

E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła - wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Od stycznia br. każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

Elektroniczne recepty to korzyści

Ministerstwo Zdrowia akcentuje, że e-recepta to korzyści dla szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Dzięki systemowi wiadomo, kiedy, co, kto i komu przepisał, a także czy wykupił. Wprowadzenie narzędzi informatycznych pomaga też m.in. w wytypowaniu aptek do kontroli pod kątem obsady i znalezienia "farmaceutów-skoczków", którzy tego samego dnia, w krótkim odstępie czasu realizują recepty w aptekach oddalonych od siebie o np. o 50 kilometrów. Informatyzacja to - jak akcentuje MZ - również możliwość lepszego zarządzania w oparciu o kompleksowe dane i pełniejszego analizowania np. kwestii refundacji czy braków określonych leków.

>>>[TRÓJKA] Czy korzystam z e-recept?

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek stosowania e-recept. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że w określonych przypadkach także po tej dacie recepty będą również w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy brakiem dostępu do internetu.

Resort zachęca lekarzy do e-recept

W czwartkowej informacji resort zdrowia wyjaśnia, że recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż wskazane przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. "Tym samym wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków" - wskazuje MZ.

Ministerstwo zauważa, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej. "Niezależnie od powyższego zachęcamy wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady" - wskazuje MZ.

Powiązany Artykuł

szpital lekarze 1200.jpg
E-zdrowie: kolejny pakiet rozwiązań ułatwiający dostęp do usług medycznych

Chcąc ułatwić proces wdrożenia elektronicznej recepty, resort przypomina, że wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl.

Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowalnego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA.

Szkolenia w zakresie wystawiania e-recept

MZ przypomina również, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej m.in. w zakresie wystawiania e-recept. Szczegółowe informacje dotyczące wystawiania e-recept znajdują się na stronie ezdrowie.gov.pl. Pomoc można również uzyskać, dzwoniąc na infolinię 19 457, wysyłając pytanie na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl lub odwiedzając helpdeski uruchomione w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej