X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Afera korupcyjna w polskim futbolu."Fryzjer" usłyszał wyrok

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:11
Na kary od 8 miesięcy w zawieszeniu do 2 lat w zawieszeniu skazał w poniedziałek wrocławski sąd 30 osób oskarżonych w procesie dot. korupcji w polskiej piłce nożnej. W tym samym procesie został skazany na karę 4,5 roku bezwzględnego więzienia główny oskarżony - Ryszard F., ps. "Fryzjer".
Audio
  • Sąd uznał wszystkich za winnych. Najsurowsza karę dostał właśnie Ryszard F. To wielki sukces - mówi prokurator Mariusz Kuchacki (IAR)
Ryszard F. ps. Fryzjer (zdjęcie z 2009 r.)
Ryszard F. ps. "Fryzjer" (zdjęcie z 2009 r.)Foto: MACIEJ KULCZYNSKI/East News
  • Grupa przestępcza którą założył "Fryzjer" miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oprócz wyroku więzienia sąd zakazał Ryszardowi F. organizacji i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat
  • Prokurator domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia
  • Poniedziałkowe orzeczenie jest nieprawomocne

"Uderzający obraz polskiej piłki"

Sąd uznał, że "Fryzjer" jest winny niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym m.in. tego, że obiecywał i wręczał łapówki. Wymierzył mu karę 4,5 roku więzienia i zakazał mu organizowania i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.

europa league 1200 .jpg
Polacy jadą na San Siro. Wylosowany pary Ligi Europy

"Fryzjer" został też oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. Sędzia Mariusz Wiązek w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że zgadza się z twierdzeniem prokuratury, że Ryszard F. działał w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Te zdarzenia korupcyjne były kierowane przez jedną zorganizowana grupę przestępczą, która wiedziała, jakie są jej cele - mówił sędzia. Wskazał jednak, że "Fryzjer" został już wcześniej skazany za zarzut kierowania grupą przestępczą, dlatego teraz sąd umorzył ten zarzut.

>>> Czytaj więcej: Wojna Anglii z Hiszpanią. Wielkie hity w Lidze Mistrzów

Sędzia Wiązek mówił, że wszyscy oskarżeni zostali w poniedziałek uznani winnymi większości spośród 330 zarzutów sformułowanych przede wszystkim na podstawie zeznań świadków. Wskazał, że w większości oskarżeni przyznali się do zarzutów w śledztwie, a później przed sądem się z tego wycofali.

Jak powiedział sędzia, z liczących ponad 260 tomów akt sprawy wyłania się "uderzający obraz polskiej piłki" z lat, których dotyczą zarzuty.

Źródło: TVP Sport

- Składano wówczas propozycje korupcyjne, bo uważano, że jest to powszechnie przyjęte - mówił.

Były piłkarz Lecha Poznań wśród oskarżonych

W poniedziałek oprócz "Fryzjera" zostało skazanych również 30 innych osób – to byli działacze piłkarscy, sędziowie i piłkarze. Sąd wymierzył im kary od 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu do 2 lat więzienia w zawieszeniu. Na przykład były piłkarz Lecha Poznań Piotr R. usłyszał wyrok roku i dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu, a Wit Ż., były obserwator PZPN - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

ZOBACZ TAKŻE
Piłka nożna 1200 F.jpg
Korupcja, ciemna strona futbolu: finał 10-letniego śledztwa. Obserwatorzy PZPN, sędziowie i działacze z wyrokami

Prokuratura domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych - 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy - od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

>>> Czytaj więcej: Ukraiński piłkarz obrażany przez kibiców. Sędzia przerwał mecz 

Prokurator Mariusz Kucharski z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że wyrok to duży sukces prokuratury. Jak zapowiedział, decyzja o ewentualnej apelacji zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.


Poniedziałkowe orzeczenie jest nieprawomocne.

Proces, w którym w poniedziałek zapadły wyroki, rozpoczął się w 2012 r. Cały akt oskarżenia obejmował 114 osób, z których 48 dobrowolnie poddało się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części. W 2014 r. zapadły wyroki w zawieszeniu dla 24 byłych sędziów i obserwatorów piłkarskich objętych tym samym aktem oskarżenia co "Fryzjer".

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Kulisy korupcji w polskiej piłce i działalności "Fryzjera"

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Jackowi M. obniżył karę do 3 lat więzienia. Z kolei w 2017 r. "Fryzjer" został skazany prawomocnie na 1,5 roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice. 

msze/mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korupcja w polskiej piłce nożnej: prokuratura domaga się sześciu lat więzienia dla "Fryzjera"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 14:00
W poniedziałek przed wrocławskim sądem rozpoczęły się mowy końcowe w procesie, w którym na ławie oskarżonych oprócz Ryszarda F. ps. "Fryzjer" zasiada również 30 innych osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platini znów może działać w futbolu. Niespłacony dług może być przeszkodą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:16
7 października zakończyła się czteroletnia dyskwalifikacja Michela Platiniego, słynnego francuskiego piłkarza, a później szef UEFA. - Mam na siebie kilka pomysłów, ale jeszcze za wcześnie, by o nich mówić - przyznał Platini.
rozwiń zwiń