Jaki: nie pozwolimy na zmianę ustroju w Polsce na sędziokrację

2019-12-17, 20:00

Jaki: nie pozwolimy na zmianę ustroju w Polsce na sędziokrację
Patryk Jaki. Foto: Thierry Monasse/East News

- Mamy do czynienia z próbą zamachu na ustrój państwa, który polega na tym, że sędziowie chcą zamienić system demokratyczny na sędziokrację - mówił europoseł Patryk Jaki podczas debaty o praworządności w Polsce i na Węgrzech, która odbyła się w komisji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Powiązany Artykuł

morawiecki sady pap 1200.jpg
Premier: nasza propozycja ma zapobiec chaosowi w sądownictwie
  • W Strasburgu odbyła się debata na temat praworządności w Polsce, na Węgrzech i Malcie
  • Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości bronili reform sądownictwa w Polsce
  • Nie pozwolimy na zmianę ustroju w Polsce na sędziokrację - podkreślił Patryk Jaki
  • Projekt PiS przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

W Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat praworządności w Polsce, na Węgrzech i Malcie. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości bronili reform sądownictwa w Polsce, natomiast europosłowie opozycji krytykowali je.

Patryk Jaki wskazał, że pewna grupa sędziów postanowiła - wbrew zapisom konstytucji - że będzie teraz decydować, kogo można nazywać sędzią, a kogo nie. Jak przypomniał polityk, uprawnienia te należą w Polsce do prezydenta. Zwrócił też uwagę, że sędziowie przyznali sobie także uprawnienia władzy ustawodawczej.

- Oni uznali, że będą mówili, co jest w Polsce ustawą, a co nie jest w Polsce ustawą. I to mimo że jest to uprawnienie parlamentu, również wynikające z konstytucji - zaznaczył Jaki.

Powiązany Artykuł

schreiber 663 yt.jpg
Łukasz Schreiber o sytuacji w sądownictwie: już tylko krok od anarchii

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów

Projekt PiS dot. dyscyplinowania sędziów przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Projekt nakłada na sędziów i prokuratorów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska, w jakich stowarzyszeniach działają oraz o ewentualnie prowadzonych portalach - nawet anonimowo lub pod pseudonimem.

To odpowiedź na postępowanie niektórych sędziów, którzy pytają, czy można uznać za należycie obsadzony sąd, jeśli orzekający sędzia został wyłoniony przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Rząd przekonuje, że takie kwestionowanie jednych sędziów przez drugich prowadzi do anarchii.

PAP/twitter.com/tvp.info/pb

Polecane

Wróć do strony głównej