X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Woś: populacja dzików w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 09:41
Zdaniem Michała Wosia na problem choroby ASF trzeba spojrzeć szeroko. - Jednoznaczne uporządkowanie tego tematu jest konieczne, aby ogniska choroby się nie rozprzestrzeniały - zaznaczył. Minister środowiska był gościem Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Neil Burton

- Populacja dzika w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona - podkreślił minister Michał Woś, powołany na stanowisko szefa resortu środowiska. - Nie dzik jest problemem, problemem jest ASF. Jestem za tym, żeby zwalczyć tę chorobę - powiedział.

shutterstock_386155984 dziki 1200.jpg
Niemcy postawią duży płot na granicy z Polską. Wszystko przez ASF

Michał Woś w radiowej Jedynce pytany był o kwestię afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przypomniał, że Sejm w drugiej połowie grudnia ub.r. uchwalił specustawę ws. zwalczania tej choroby. Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

"Populacja dzików została ograniczona"

Zdaniem Wosia na problem choroby trzeba spojrzeć szeroko. Podkreślił, że jednoznaczne uporządkowanie tego tematu jest konieczne, aby ogniska choroby się nie rozprzestrzeniały. Dodał, że populacja dzików już została "troszeczkę ograniczona". Wskazał też, że dzik w obecnych warunkach - przy łatwym dostępie do wyżywienia i zmieniającym się klimacie - nie jest zagrożony.

- Nie dzik jest problemem, problemem jest choroba. Jestem za tym, żeby zwalczyć chorobę - powiedział minister. Woś zaznaczył, że wiele państw europejskich poradziło sobie z ASF. Odniósł się m.in. do działań Niemiec, w tym decyzji o postawieniu płotu wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej w celu zapobieżenia przedostania się chorych dzików z Polski do Niemiec. Według ministra, gdyby w Polsce taki płot postawiono ok. 2013-2014 roku na granicy z Białorusią, problem ASF "być może byłby mniejszy".

Specustawa autorstwa polityków PiS

jan krzysztof ardanowski jedynka pr 1 free 1200.jpg
Walka z pomorem świń. Minister rolnictwa: specustawa nakaże odstrzał sanitarny

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF 17 grudnia ub.r. złożyli w Sejmie posłowie PiS. Kilka dni wcześniej o zamiarze wprowadzeniu takich rozwiązań mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, tłumacząc, że najszybciej przepisy wejdą w życie "drogą poselską".

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Jak podał Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim, dwa przypadki w województwie dolnośląskim, trzy przypadki w województwie wielkopolskim. Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Wartość wieprzowiny: 20 mld zł rocznie

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w województwach: wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Podczas trzeciego czytania Sejm zmienił ten termin z 7-dniowego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie, który ma się nią zająć na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 15-17 stycznia.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy rolnik powinien mieć prawo do polowań na swojej ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:00
Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Wielkopolski. To fatalna wiadomość, ponieważ Wielkopolska to największy producent wieprzowiny w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: specustawa pomoże zwalczać afrykański pomór świń

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 18:31
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Trójce, że projekt ustawy o zwalczaniu wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) reguluje m.in. zapisy dotyczące polowań. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu, który zakłada między innymi odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jachira w obronie... nienarodzonych dzików. "W czym ludzie są lepsi?"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:12
Debiutująca w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira w trakcie prac komisji dotyczących zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) pytała w czym jesteśmy lepsi od dzików. Podczas obrad Sejmu Straż Marszałkowska wyprowadziła zaproszonego przez nią znajomego.
rozwiń zwiń