more_horiz
Wiadomości

Białoruś bez rosyjskiej ropy. Wiceminister: dostawy do Polski niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:13
Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda oświadczył, że dostawy ropy naftowej do Polski nie są zagrożone. Federacja Rosyjska wstrzymała dostawy ropy na Białoruś. 
Audio
  • Adam Gawęda: dla Polski nie było i nie ma zagrożenia (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pomocna dywersyfikacja

Dostawy ropy do Polski i naszych zachodnich sąsiadów przebiegają bez zakłóceń - powiedział w TVP Info Gawęda. - Warto zwrócić uwagę, że w kwietniu, kiedy całkowicie zostały wstrzymane dostawy ropy, Polska zupełnie na tym nie ucierpiała - zaznaczył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
bi12.jpg
"Przeciw handlowaniu Białorusią, żadnych sojuszy z Rosją". Protesty w Mińsku

- Dla Polski nie ma zagrożenia, Polska jest bezpieczna, mamy bardzo mocno zdywersyfikowane dostawy ropy - dodał wiceminister.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Prezydent Białorusi polecił uruchomienie alternatywnych dostaw ropy

Transport ropy na Białoruś został wstrzymany ze względu na brak porozumienia z Rosją w sprawie warunków dostaw. Białoruskie i rosyjskie media informują, że tranzyt surowca ropociągiem "Przyjaźń" na zachód Europy odbywa się w pełnym zakresie.

Najniższy poziom pracy

Od nowego roku dwie białoruskie rafinerie - w Nowopołocku i Mozyrzu - pracują na najniższym poziomie. Zakłady petrochemiczne podtrzymują pracę, wykorzystując ubiegłoroczne zapasy surowca, których ma wystarczyć do połowy miesiąca.

Białoruska agencja prasowa "Biełta", powołując się na koncern paliwowy "Biełnieftiechim", informuje, że prowadzone są prace nad zawarciem kontraktów na dostawy surowca na ten miesiąc. Chodzi o pozyskanie zarówno rosyjskiej ropy, jak i surowca ze źródeł alternatywnych.

msze

Zobacz także

Zobacz także