more_horiz
Wiadomości

GIS uspokaja: wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:40
 - Ryzyko zakażenia się człowieka wirusem H5N8 praktycznie nie istnieje - uspokaja zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska. Wirus ptasiej grypy został wykryty w kilku gospodarstwach w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie.
Иллюстрационное фото Foto: PAP/Wojtek Jargiło

ptasia grypa walka maty drogowe pap 1200.jpg
Wielkopolskie: ptasia grypa na fermie drobiu. Kontrole w promieniu 10 km

Izabela Kucharska podkreśla, że na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wykryty na Lubelszczyźnie wirus jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie jest patogenny dla ludzi. To oznacza, że ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje.

W związku z tym, że wirusy grypy łatwo mutują, służby sanitarne apelują o przestrzeganie zaleceń wydanych przez inspekcję weterynaryjną i sanitarną. - Przede wszystkim nie należy dotykać padłych i chorych ptaków bez odpowiedniego zabezpieczenia - dodaje Izabela Kucharska.

Dbanie o higienę

- Zawsze po kontakcie z ptactwem hodowlanym i dzikim należy myć ręce. Mięso drobiowe można jeść po obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 stopni Celsjusza. Należy myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem np. deski, noże i talerze. Warto też przypomnieć, że zamrożenie mięsa drobiowego nie niszczy wirusa grypy - wylicza ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE: Ptasia grypa w Polsce. Kolejne ognisko w Lubelskiem, milionowe straty w Wielkopolsce>>>

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca również szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej, co zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusami grypy i uchroni przed groźnymi powikłaniami tej choroby.

pkur

Zobacz także

Zobacz także