X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają prezydenta Gliwic

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 13:01
Mieszkańcy niespełna 170-tysięcznych Gliwic wybierają w niedzielę w przedterminowych wyborach prezydenta miasta, w miejsce Zygmunta Frankiewicza, który został senatorem. O urząd prezydenta ubiega się czterech kandydatów: Andrzej Gillner, Kajetan Gornig, Janusz Moszyński i Adam Neumann.
Przedterminowe wybory prezydenta miasta w Gliwicach
Przedterminowe wybory prezydenta miasta w GliwicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Mieszkańcy głosują w 106 stałych i 11 zamkniętych obwodach głosowania. Lokale wyborcze zostały otwarte o siódmej rano. Głosowanie zakończy się o 21.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza - w tym czasie nie wolno publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów.

glosowanie urna wybory free shut 1200.jpg
Polacy nie wierzą we wcześniejsze wybory. Nowy sondaż

Jak poinformował PAP krótko po rozpoczęciu głosowania przedstawiciel Miejskiej Komisji Wyborczej, do komisji nie dotarły dotąd żadne sygnały o incydentach czy zakłóceniach przebiegu wyborów. Wszystkie lokale wyborcze otwarto punktualnie.

Do udziału w wyborach uprawnionych jest ok. 138 tys. osób. Jeśli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, czyli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, to wyborcza dogrywka z udziałem dwóch kandydatów z najwyższymi wynikami odbędzie się za dwa tygodnie – 19 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Ranking zaufania CBOS. Na czele prezydent i premier

W lokalu wyborczym należy okazać dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację studencką albo inny dokument ze zdjęciem). Na karcie do głosowania należy postawić znak "X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok wybranego nazwiska. Głosować można tylko na jedną osobę.

Osiem komitetów wyborczych

Niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce lub zagłosowanie na kilku kandydatów spowoduje nieważność głosu. Po oddaniu głosu należy wrzucić kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Komisarz Wyborczy w Katowicach przyjął zgłoszenia o utworzeniu ośmiu komitetów wyborczych. Cztery z nich zarejestrowały kandydatów na prezydenta w Miejskiej Komisji Wyborczej w Gliwicach; kandydat SLD nie zebrał wystarczającej liczby podpisów poparcia, a trzy pozostałe komitety kandydatów nie zgłosiły.

Kandydują: startujący z komitetu wyborczego Efektywnie dla Gliwic Andrzej Gillner, Kajetan Gornig z komitetu Kajetan Gornig i Dominik Dragon, a także (z własnych komitetów): pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński oraz obecny wiceprezydent miasta Adam Neumann.

Zygmunt Frankiewicz, którego następca zostanie wyłoniony w przedterminowych wyborach, był najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce; pełnił funkcję prezydenta Gliwic od 1993 roku, czyli ponad 26 lat. Od 22 października 2019 r., decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, obowiązki prezydenta Gliwic pełni Janusz Moszyński - jeden z czterech kandydatów na urząd prezydenta miasta.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: będziemy kontynuować naszą politykę społeczną

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:45
- Jesteśmy formacją empatyczną, umiemy się wczuć w sytuację innych, także w sytuację tych, którym jest bardzo źle, których szczególnie dotknęły wszystkie przemiany po 1989 roku - powiedział Jarosław Kaczyński. W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: Platforma Obywatelska przeżywa kryzys zaufania

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 20:25
- Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska ma właściwie same zalety, ale startuje w najtrudniejszym z możliwych momentów dla swojej formacji politycznej - ocenił były premier Donald Tusk. Jego zdaniem PO przeżywa obecnie kryzys zaufania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie wierzą we wcześniejsze wybory. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 06:52
Mniej niż co piąty wyborca spodziewa się, że kadencja obecnego Sejmu zostanie skrócona. Większość wierzy jednak, że do żadnych wolt w parlamencie nie dojdzie – informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń