Szef BBN: prezydent i premier monitorują sytuację, polscy żołnierze w Iraku bezpieczni
- Polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni. Atak irańskich rakiet nie był skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko bazom amerykańskim. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą - powiedział szef BBN Paweł Soloch po środowym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami rządu.
2020-01-08, 14:00
Posłuchaj
Po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które było poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie, Soloch poinformował, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu została udzielona informacja na temat rozwoju sytuacji na Bliskim Wchodzie po ataku rakiet irańskich na bazy amerykańskie ostatniej nocy.
Powiązany Artykuł
Rada Gabinetowa. "Nie ma sygnałów o zagrożeniu dla Polaków na Bliskim Wschodzie"
- Dzięki dobremu systemowi ostrzegania nie stwierdzono żadnych ofiar w ludziach. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Polski kontyngent realizuje zadania, które są ustalone w ramach dowództwa sojuszniczego. Pan prezydent i pan premier, tak jak było to wcześniej, wspólnie na bieżąco monitorują sytuację - dodał szef BBN.
W spotkaniu, oprócz prezydenta i premiera, uczestniczyli także m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, SWiA Mariusz Kamiński oraz spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
W Iraku przebywa w tej chwili 268 żołnierzy i pracowników w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W bazie Al Assad ich liczba nie przekracza stu osób, w bazie Irbil stacjonuje kilka osób. Wojsko nie ujawnia dokładnych informacji na ten temat ze względów bezpieczeństwa.
REKLAMA
Ręka na pulsie
- Chcę zapewnić, że zarówno podczas dyskusji na Radzie Gabinetowej, dziś podczas rozmowy z prezydentem, jak i za ponad dwie godziny podczas spotkania w BBN z udziałem prezydenta i moim cały czas trzymamy rękę na pulsie - mówił wcześniej w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Zapewnił, że "podejmiemy najbardziej właściwą decyzję w tych oczywiście trudnych okolicznościach, które występują na Bliskim Wschodzie".
Powiązany Artykuł
Dworczyk o sytuacji wokół Iranu: Polska nie będzie podejmowała decyzji poza NATO
Podczas przemówienia premier zwrócił się do posłów opozycji. - W kontekście tego, co może się tam wydarzyć, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracowała z rządem, ponieważ dążymy do tego, żeby nastąpiła deeskalacja, żeby utrzymać możliwie cały czas warunki pokoju, stabilności, takie, jakie one są oczywiście na Bliskim Wschodzie, dalekie od tego, czego byśmy sobie życzyli - podkreślił szef rządu.
Odpowiedź Iranu
Według resortu obrony USA Iran wystrzelił kilkanaście rakiet balistycznych, które spadły na bazy wojskowe: Al Asad i bazę w Irbil. Pentagon szacuje straty. Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham poinformowała, że Donald Trump monitoruje sytuację.
REKLAMA
Prezydent USA spotkał się późnym wieczorem czasu lokalnego z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego. Ostrzegał też, że irański odwet za likwidację generała Sulejmaniego może spotkać się z surową odpowiedzią Stanów Zjednoczonych.
fc
REKLAMA