Szef MON: decyzje ws. polskiej misji w Iraku będą podejmowane w gronie NATO
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił dziennikarzom w Sejmie, że sytuacja na Bliskim Wschodzie zmierza ku deeskalacji. Szef MON przedstawił na posiedzeniu komisji obrony niejawną informację na temat wydarzeń w Iraku po atakach rakietowych na amerykańskie bazy Al Asad i Irbil, gdzie stacjonują również polscy żołnierze.
2020-01-08, 21:12
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Szef BBN: prezydent i premier monitorują sytuację, polscy żołnierze w Iraku bezpieczni
Minister Mariusz Błaszczak zapewniał, że polskie władze monitorują sytuację na Bliskim Wschodzie i że jest ona pod kontrolą. Jednocześnie szef MON przypomniał, że wszyscy sojusznicy z NATO opowiadają się za kontynuacją misji w Iraku. Dodał, że decyzje dotyczące jej przyszłości będą podejmowane w gronie sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szef MON nawiązał też do wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa stwierdzając, że "to bardzo dobry kierunek", który "gwarantuje stabilizację na Bliskim Wschodzie".
REKLAMA
Prezydent Donald Trump podczas wystąpienia w Białym Domu wyraził przekonanie, że Iran ustępuje w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział dodatkowe sankcje wobec Teheranu. Podkreślił że nie dopuści do tego, by Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej. Donald Trump powiedział też, że zwróci się do NATO o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.
Baza USA w Iraku ostrzelana
W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez wojska USA w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników.
Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku realizuje działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Są to: szkolenie oraz doradztwo irackim i jordańskim Siłom Specjalnym w zwalczaniu tzw. Państwa islamskiego, wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji w regionie w perspektywie długoterminowej.
W środę, w pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku prezydent Donald Trump wezwał NATO do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. Zapowiedział też nałożenie dodatkowych karnych sankcji na Iran do czasu, gdy państwo to nie zmieni swojego postepowania i nie porzuci terroryzmu oraz aspiracji nuklearnych.
dn
REKLAMA