"Żadnej opinii". Senatorowie PiS rozczarowani spotkaniem z Komisją Wenecką

2020-01-09, 15:20

"Żadnej opinii". Senatorowie PiS rozczarowani spotkaniem z Komisją Wenecką
Członek Komisji Weneckiej Philip Dimitrov podczas spotkania z senatorami, 9 lutego. Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej odpowiadali na pytania dotyczące ustawy sądowej. Senatorowie PiS podkreślali, że ustawa jest potrzebna polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a jej założenia są stosowane w innych państwach Europy.

Posłuchaj

Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński po spotkaniu z delegacją Komisji Weneckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Delegacja Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, przyjechała do Polski na zaproszenie marszałka Senatu, by wydać opinię w sprawie przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. Nie spotka się z przedstawicielami rządu, a także kierownictwa Sejmu.

Rząd stoi na stanowisku, że marszałek Senatu nie miał prawa zaprosić Komisji Weneckiej do Polski, ponieważ polityka zagraniczna nie leży w jego kompetencjach. Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił dziś w Polskim Radiu, że zaproszenie Komisji Weneckiej budzi "jak najgłębsze wątpliwości" prawne MSZ, gdyż to państwa mogą występować z takim wnioskiem. Podkreślił, że Senat nie ma prawa inicjatywy międzynarodowej.

Zabrakło wyrażenia opinii

Powiązany Artykuł

ziobro free 1200.jpg
Ziobro: Grodzki nie miał prawa prosić Komisji Weneckiej o opinię ws. sądów

Po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej wicemarszałek Senatu Michał Seweryński powiedział, że delegacja komisji nie wyraziła swojej opinii na temat ustawy sądowej.

- Byliśmy trochę rozczarowani. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie komisji by się spotkać i oczekiwaliśmy, że przedstawią nam swoją opinię. Tymczasem nie byli przygotowani, nie mieli żadnej opinii - powiedział wicemarszałek Senatu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Krzysztof Karnkowski: marszałek Grodzki przyjął najgorszą strategię

Jak powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk, podczas spotkania uzasadniono potrzebę wprowadzenia reformy polskiego sądownictwa. Zdaniem senatora ustawa jest reakcją na sytuację prawną, która wykształciła się w Polsce i może prowadzić do anarchizacji systemu prawnego w Polsce.

MSZ: wizyta nieoficjalna

- Staraliśmy się pokazać, że te uregulowania, które wprowadzamy w tej ustawie nie są niczym niespotykanym w innych krajach Unii Europejskiej - powiedział Marek Pęk. Senator dodał, że wprowadzane zmiany dotyczą między innymi zasady apolityczności sędziów, która jest powszechnie akceptowana w Europie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśniał wczoraj, że zgodnie z Konstytucją, na zewnątrz Polskę reprezentuje prezydent i rząd poprzez ministra spraw zagranicznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że traktuje wizytę przedstawicieli komisji jako nieoficjalną. Wcześniej przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz przedstawicielami izby wyższej, a także po południu z przedstawicielami sejmowej opozycji. W Polsce będą przebywać do piątku.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej