X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Wyrwich: senatorowie powinni zapoznać się z opinią Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 19:36
- Jeśli w opinii Komisji Weneckiej znajdą się kłamliwe sformułowania, to senatorowie powinni wobec niej zaprotestować - powiedział publicysta "Tygodnika Niedziela" Mateusz Wyrwich. Na antenie Polskiego Radia 24 gościli również prof. Kazimierz Kik z UJK, prof. Andrzej Gil z KUL oraz Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", który odniósł się do sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej.
Audio
  • Mateusz Wyrwich o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24)
  • Prof. Kazimierz Kik o reformie wymiaru sądownictwa (Północ - Południe)
  • Michał Kolanko o sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej ("Temat dnia/Gość PR24)
  • Prof. Andrzej Gil o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce i działalności marszałka Senatu ("Północ-Południe")
Członkowie Komisji Weneckiej podczas nieoficjalnej wizyty w Warszawie
Członkowie Komisji Weneckiej podczas nieoficjalnej wizyty w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

bodnar komisja wenecka pap 1200.jpg
Rząd nie spotka się z Komisją Wenecką. Resort sprawiedliwości tłumaczy decyzję

Nieoficjalna wizyta, to nieoficjalna opinia

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Marcin Warchoł w liście skierowanym do Komisji uargumentował dlaczego zgodnie z polską konstytucją wizyta jest uznana za nieoficjalną i nieformalną. Przy okazji delegacja została zaproszona do zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jako "miejsca symbolicznego, w którym można zobaczyć ślady okrucieństwa komunistycznego wymiaru sprawiedliwości i skutki braku rozliczenia sędziów z tego okresu".

- Członkowie Komisji Weneckiej pochodzący z krajów postkomunistycznych wiedzą czym był komunizm, zbrodnie zza biurka sędziów i prokuratorów, członków aparatu represji - wymienił w audycji Mateusz Wyrwich.

Po wizycie delegacji Komisji w Polsce ma wydać w trybie pilnym opinię, o którą zwrócił się marszałek Grodzki. Zdaniem publicysty senatorowie powinni się z nią zapoznać - Jeśli znajdą się w niej kłamliwe sformułowania, powinni wobec niej zaprotestować - stwierdził Wyrwich.

"Atmosfera się zaogni"

- Najważniejszy jest problem zdyscyplinowania sędziów, stąd opozycja nazwała tę ustawę "kagańcową". Podobne rozwiązania są naturalne w innych krajach. Opozycja opowiada się za demokracją konstytucyjną, bo chroni ona pozycję środowisk opozycyjnych i liberalnych. Doznają oni krzywdy politycznej, bo nie mają satysfakcji ze swoich działań politycznych. Jeśli tak jest, mają do wyboru dużo innych zawodów w Polsce - zaznaczył prof. Kazimierz Kik.

Marszałek Tomasz Grodzki 1200 PAP.jpg
"Ogon macha psem". Publicysta o działaniach marszałka Grodzkiego ws. sądów

- Mamy mobilizację wyborców do demonstrowania niechęci do projektu ustawy o sądach. Także wizyta Komisji Weneckiej nie ma żadnego wpływu na polskie ustawodawstwo. Większość sejmowa nie może ulegać sejmowej mniejszości. Będzie to stała forma dezawuowania demokratycznego charakteru władz Polski. Prowadzi to tylko do rozognienia atmosfery politycznej w Polsce - dodał. 

Zdaniem profesora "marszałek Grodzki to tylko i wyłącznie polityk opozycji". - Zapowiedział on już na samym początku, że "żarty się skończyły". Jego gra prowadzi jedynie do tego, że dziennikarze będą mieli o czym pisać - uważa. 

Zapraszamy do wysłuchania całych rozmów. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24", "Północ-Południe"
Prowadzący: Magdalena ZłotnickaAntoni TrzmielPiotr Wąż
Goście: Mateusz Wyrwich ("Tygodnik Niedziela"), prof. Kazimierz Kik (UJK), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), prof. Andrzej Gil (KUL)
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 11.35, 12.33, 15.09, 21.36

st/kp

Czytaj także

Publicysta: opozycja chce utworzyć z Senatu alternatywny ośrodek władzy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 13:29
- Komisja Wenecka może jedynie wydawać opinie. Ma ona zaledwie 2-3 dni na przeanalizowanie całego projektu ustawy, co z legislacyjnego punktu widzenia jest niepoważne. Mamy tu do czynienia z działaniem niebezpiecznym dla polskiej racji stanu - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Solidarnej Polski: grono sędziowskie jest oporne na jakiekolwiek reformy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:29
- Polacy widzą jakie mamy wyroki. Świadczą o tym, że sądy chcą słabego państwa. Reformujemy wymiar sprawiedliwości, co rzecz jasna nie podoba się gronu sędziowskiemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski. Gościem audycji była również Dorota Olko, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Piotr Andrzejewski: wizyta Komisji Weneckiej jest zabiegiem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:01
- Nie dopuścimy do tak głębokiej patologii, bunt sędziów przeciwko państwu i prawu polskiemu oraz polskiej praworządności nosi charakter piątej kolumny zmierzającej do pozbawienia nas suwerenności – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń