X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Marsz Tysiąca Tóg". Sędzia Schab: nie ma podstaw do czynności dyscyplinarnych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 21:52
- W chwili obecnej nie widzę podstaw do prowadzenia czynności dyscyplinarnych w związku z "Marszem Tysiąca Tóg"; sam udział w tym marszu nie może być tożsamy z naruszeniem reguł konstytucyjnych - powiedział we wtorek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab.
Uczestnicy Marszu Tysiąca Tóg
Uczestnicy "Marszu Tysiąca Tóg"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sędzia Schab został zapytany w RMF FM, czy zostaną wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy wzięli udział w sobotnim - Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie. - W chwili obecnej nie widzę podstaw do prowadzenia czynności o charakterze dyscyplinarnym w związku z tym wydarzeniem - powiedział.

togimnarsz1200.jpg
Mateusz Kosiński: mam poczucie zażenowania po "Marszu Tysiąca Tóg"

Dopytywany, czy nie analizuje jakiegoś przypadku udziału sędziego w tym marszu, Schab zwrócił uwagę, że trzeba mieć jasne przesłanki ku temu, aby uznać, że zachowanie sędziego mogło stanowić rażące naruszenie prawa lub uchybienie godności urzędu. W chwili obecnej, wskazał, takich przesłanek nie ma.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami

Rzecznik dyscyplinarny wyjaśnił, że sam udział w manifestacji nie może być tożsamy z naruszeniem reguł konstytucyjnych dotyczących m.in. powinności zachowania przez sędziego bezstronności, co - jak dodał - oznaczać musi także zaniechanie przez niego publicznej działalności o charakterze politycznym.
Tłumaczył także, że to, czy marsz miał taki charakter, należy rozpatrywać w odniesieniu do zachowania poszczególnych sędziów. - Czy każdy z sędziów, który uczestniczył w tej manifestacji podejmował działania o charakterze politycznym? Oczywiście, nie - zaznaczył.

Udział polityków

Sędzia Schab w tym kontekście odniósł się do udziału polityków w "Marszu Tysiąca Tóg".

- Samo uczestnictwo (sędziego - red.) w manifestacji wraz z politykami - myślę, że nie jest to przesłanka po temu, aby wszcząć czynności o charakterze dyscyplinarnym, ponieważ tego rodzaju zachowanie jeszcze, w moim przekonaniu, nie nosi cech manifestacji o charakterze politycznym - wskazał.
Sędzia został również zapytany o to, czy za delikt dyscyplinarny może uznać użycie sędziowskiej togi na ulicznej manifestacji. - Nie widzę po temu przesłanek - powiedział.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Waldemar Buda: nie cofniemy się przed zmianami w sądownictwie

Na pytanie, czy w takim razie sędziemu wolno używać togi na ulicy, odpowiedział, że istnieje duża przestrzeń między definicją tego, co sędziemu wolno i czego czynić nie powinien, a definicją deliktu dyscyplinarnego.

Według rzecznika dyscyplinarnego sędziów noszenie togi w czasie protestu jest "naruszeniem powinności zachowania wstrzemięźliwości przez sędziego".
- Jest manifestacją, pod którą ja bym się nie podpisał i której nie akceptuję jako sędzia - dodał.

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy w sobotę pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Lichocka: protesty zjawiskiem zblatowania części sędziów z politykami opozycji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 11:14
- Znakomita większość sędziów nie daje się wciągnąć w polityczną i partyjną hucpę, którą są protesty przed sądami. Uczestniczący w nich to bardzo mała część środowiska sędziowskiego - powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Od czterech lat obserwujemy konstruowanie wymiaru sprawiedliwości często wbrew konstytucji - stwierdziła Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Kosiński: mam poczucie zażenowania po "Marszu Tysiąca Tóg"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:11
- Ulica jest jedną z najbardziej radykalnych form wyrażania swoich opinii. Środowisko sędziowskie powinno być szczególnie wrażliwe na niezależność oderwania od polityki. Odczuwam zażenowanie po "Marszu Tysiąca Tóg" - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). Gościem Debaty Poranka był również Jerzy Mosoń ("Polish Market").
rozwiń zwiń