Pożar hospicjum w Chojnicach. Urząd zapowiada kontrolę finansową
Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pieniędzy przyznanych hospicjum w Chojnicach, gdzie na początku grudnia w wyniku pożaru zginęły 4 osoby, a 20 zostało rannych. O kontrolę wnioskuje też Rzecznik Praw Pacjenta.
2020-01-20, 16:12
Powiązany Artykuł
- W naszym małym hospicjum mamy ich 27. Od 15 lat wciąż coś remontujemy i wybierając inne rzeczy, zrezygnowaliśmy z instalacji przeciwpożarowej, bo mogliśmy. Teraz tego bardzo żałuję - tłumaczyła wówczas Bonna.
Takie zabezpieczenia mogłyby zaalarmować pracowników hospicjum i straż pożarną, dzięki czemu być może udałoby się uniknąć tragedii.
Finanse fundacji
REKLAMA
Kilka dni po tragedii Radio Gdańsk ujawniło, że hospicjum w Chojnicach, którym zarządza Fundacja Palium, jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. I nie musiało oszczędzacz na zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Według dziennikarzy fundacja zgromadziła kapitał na poziomie 4,4 milionów złotych.
W związku z tragedią w chojnickim hospicjum Rzecznik Praw Pacjenta w Warszawie zwrócił się do Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o wszczęcie kontroli w fundacji.
CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Chojnic: pacjenci pozostaną w szpitalach do końca remontu hospicjum>>>
Kontrola kontrolowana?
Fundacja Palium, jak informuje Radio Gdańsk, jest beneficjentem dofinansowania, uzyskanego w wyniku ogólnodostępnego konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu pt. "Dom Pomocy Fundacji Palium". Wartość projektu wynosi: 1 643 870,40 zł (w tym dofinansowanie 1 561 676,88 zł).
REKLAMA
Zgodnie z prawem uzyskane dofinansowanie może być wydatkowane wyłącznie na cele przewidziane w założeniach projektu, co również podlega kontroli.
Powiązany Artykuł
- Kontrole projektów są integralną częścią systemu wydatkowania środków unijnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami RPO WP 2014-2020 projekty kontrolowane są zarówno w trakcie oceny wniosków o dofinansowanie i wniosków o płatność, jak i w miejscu ich realizacji lub siedzibie beneficjenta - wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.
Dodatkowo Piotrowski napisał, że "kontrole planowane są w ramach Rocznego Planu Kontroli i już w lipcu ubiegłego roku projekt Fundacji Palium został wytypowany do kontroli, która zostanie przeprowadzona zgodnie z tym planem najpóźniej do 30 czerwca 2020 r."
Jednak, jeśli chodzi o działania Urzędu Marszałkowskiego w odniesieniu do Fundacji Palium, pojawia się pytanie o konflikt interesów. Barbara Bonna jest bowiem żoną wicemarszałka województwa pomorskiego i radnego w Sejmiku Wojewódzkim Leszka Bonny.
REKLAMA
Radio Gdańsk/pkur
REKLAMA