Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych

Sejm opowiedział się za nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Tym samym izba odrzuciła uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zagłosował przeciwko nowelizacji.

2020-01-23, 19:10

Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustaw sądowych

Posłuchaj

Sejm za ustawami o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Uchwała Senatu odrzucona (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw sądowych. W czwartek na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 234 posłów PiS. Przeciwko odrzuceniu było 211 posłów z: KO, Lewicy oraz PSL-Kukiz15. Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Powiązany Artykuł

suski w 1200 pap.jpg
"Chcemy, żeby ten spór się zakończył". Marek Suski ws. głosowania nad ustawami sądowymi

Oznacza to, że nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier dla CNBC: reforma sądownictwa potrzebna i ma poparcie społeczne

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy. Nowelizacja została także krytycznie oceniona przez Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej