X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent Izraela: chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:00
- Pamiętamy, że Polska i naród polski są ofiarami II wojny światowej - powiedział w Oświęcimiu prezydent Izraela Reuwen Riwlin. - Zapraszam do wizyty w Jerozolimie, abyśmy mogli wspólnie dyskutować o tym, jak możemy wzmocnić stosunki - dodał.
Audio
  • Oświęcim: prezydent Rivlin zaprosił prezydenta Dudę do Izraela (IAR)
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Izraela Reuwen Riwlin
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Izraela Reuwen RiwlinFoto: PAP/Andrzej Grygiel

PAP Duda Rivlin 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: mam nadzieję, że więcej nie będzie prób zakłamywania historii

Podczas wspólnej z Andrzejem Dudą konferencji prasowej, prezydent Izraela wskazywał, że "nakazem chwili jest przyjrzenie się antysemityzmowi, rasizmowi i tęsknotom faszystowskim, które podnoszą głowę i zagrażają fundamentom demokracji". - Słyszymy dziś głosy, które szerzą nienawiść w internecie, na ulicy i w centrach władzy politycznej. To się dzieje w całej Europie i na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest walczyć z antysemityzmem i z rasizmem zdecydowanie, z determinacją, w sposób jasny i bezkompromisowy - podkreślił.

- Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem i razem będziemy kształtować przyszłość następnych pokoleń z zachowaniem szacunku dla historii i z zachowaniem szacunku dla wartości pokoju, tolerancji - powiedział prezydent Izraela.

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz serwis specjalny.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zobacz serwis specjalny

Zaproszenie do Jerozolimy

Riwlin zaprosił też prezydenta Dudę do wizyty w Jerozolimie. - Abyśmy mogli wspólnie - pan i ja, pan i rząd izraelski - dyskutować o tym, jak możemy wzmocnić stosunki i tak istotną współpracę między naszymi państwami - powiedział.

PAP Auschwitz 1200.jpg
Premier: nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau

"Polska największym cmentarzyskiem narodu żydowskiego"

Prezydent Izraela wskazywał, że "Polska - miejsce w którym naród żydowski prosperował i rozkwitał przez setki lat - stała się największym cmentarzyskiem tego narodu".

- Imponująca historia Żydów polskich, wspaniała historia naszej społeczności tutaj, obok straszliwych wydarzeń, które miały miejsce na tej ziemi, wiążą nierozerwalnie naród żydowski i państwo Izrael z Polską i z narodem polskim - mówił Riwlin.

Podkreślił, iż jest to więź, która skierowana jest ku przyszłości, przy jednoczesnym niekwestionowanym zaangażowaniu w pamięć o faktach z przeszłości. "Jest to więź, która musi dbać o czystość historii i należy pozostawić badanie historii w rękach historyków, którzy są w tej dziedzinie specjalistami" - zaznaczył prezydent Izraela. 

Trwają uroczystości związane z 75. rocznicą oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. wszystkich ofiar stanowili Żydzi.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent złożył kwiaty pod Ścianą Straceń

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:30
Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I. To pierwszy akcent obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie będzie łatwa rozmowa". Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Izraela

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 05:43
- To nie będzie łatwa rozmowa - tak polski prezydent mówił o planowanym na poniedziałek spotkaniu z prezydentem Izraela. Obaj politycy mają spotkać się o 11.00 w Oświęcimiu, a okazją będą uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obowiązkiem Polski jest mówienie prawdy o Holokauście". Bogdan Pęk o uroczystościach w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 12:24
- Z całym uporem trzeba przypominać, że na terenie okupowanej przez hitlerowców Polski żaden obywatel naszego kraju żydowskiego pochodzenia nie mógłby zostać uratowany bez pomocy Polaków - powiedział były senator Bogdan Pęk.
rozwiń zwiń