X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa UE". Witek po spotkaniu z Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:46
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że z wiceszefową KE Vierą Jourovą rozmawiała m.in. o rzeczach, które dzieją się we Francji i Hiszpanii, a "które w Polsce są nie do pomyślenia". - Podałam przykład prawników francuskich i tego, w jaki sposób policja francuska się z nimi obeszła i powiedziałam, że u nas sędziowie maszerują, chociaż powinni być apolityczni, a policja chroni te marsze - powiedziała Witek.
Audio
  • Elżbieta Witek: chcemy, by w UE traktowano Polskę jako kraj równorzędny (IAR)
Elżbieta Witek (z prawej) i Viera Jourova
Elżbieta Witek (z prawej) i Viera JourovaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Wtorkowa wizyta wiceszefowej KE w Warszawie poświęcona była rozmowom ws. reform sądownictwa w Polsce i kwestii praworządności. Jourova spotkała się m.in. z marszałek Sejmu.

jourova1200.jpg
Viera Jourova w Warszawie. Dr Biskup: oczekuję gestów dobrej woli ze strony KE

"Jesteśmy nowoczesną demokracją"

Poinformowano, że komisarz Viera Jourova poruszyła kwestie związane z polską reformą sądownictwa. Zaznaczyła, że istotą wizyty w Warszawie jest wola podtrzymania dialogu nt. reformy sądownictwa.

Elżbieta Witek powiedziała TVP Info, że podczas spotkania - w kontekście poniedziałkowych uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, podziękowała Jourovej za prawdę historyczną o Polsce, którą wiceszefowa KE przedstawiła na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego. - Za to jesteśmy wdzięczni - dodała Witek.

W kwestii praworządności Witek powiedziała, że Jourova poinformowała, iż jej zamiarem jest powołanie zespołu, którego celem będzie przygotowanie metodologii do analizy systemów sądowych we wszystkich państwach europejskich.

"Polska liczy na partnerskie traktowanie"

- Uznałam, że to bardzo dobry pomysł, jednak zapytałam, dlaczego nikt nie poczekał, aż ten zespół, te badania, te analizy przeprowadzi. Polska została już napiętnowana, mimo że nic złego nie robimy - powiedziała marszałek Sejmu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ziobro prawdopodobnie spotka się z Jourovą. Wójcik: okazja do rozmów o wyborze sędziów

Oceniła, że spór o reformę sądownictwa w Polsce został "przez opozycję wyniesiony na europejskie salony". - Co nie powinno mieć miejsca, bo to są nasze wewnętrzne sprawy. Jesteśmy suwerennym państwem, nie łamiemy prawa europejskiego, mamy orzeczenie TSUE w tym zakresie, szanujemy polską konstytucję i chcielibyśmy przeprowadzać te reformy, które obiecaliśmy Polakom - oświadczyła Witek.

paweł mucha kprp free twitter 1200.jpg
P. Mucha: rzecznik KE nie ma podstaw do wypowiadania się o statusie polskiego TK

"Jesteśmy otwarci na dialog"

Marszałek Sejmu powiedziała też, że w rozmowie z wiceszefową KE wyraźnie przedstawiła "swój pogląd, że polski parlament podejmuje ustawę zgodnie z obowiązującym prawem, nie łamiemy prawa unijnego, ani traktatów". - Ale powiedziałam też, że czujemy, iż jesteśmy zupełnie inaczej traktowani niż inne państwa europejskie, a jesteśmy równoprawnym partnerem w UE i tego oczekujemy - powiedziała.

Według Witek, na tę jej uwagę Jourova nie odpowiedziała. - Raczej mówiłyśmy o tym, co nas boli. Ja mówiłam o swoich przekonaniach, ona o swoich. Było za mało czasu na pełną wymianę zdań - stwierdziła marszałek Sejmu.

Jak relacjonowała, Jourova stwierdziła, że nie sądzi, by europarlamentarzyści i komisarze unijni wiedzieli wszystko o systemach - nie tylko sądowych - państw członkowskich UE. Dlatego oceniła, że zapowiadana wizytacja prezydium Komisji Europejskiej wszystkich państw unijnych w ciągu najbliższych 2,5 lat jest dobrym pomysłem.

- Powiedziałam, że my jesteśmy otwarci na dialog - dodała marszałek Sejmu, zaznaczając, że ma na myśli dialog na partnerskich zasadach, w którym "wszyscy szanujemy to samo prawo, prawo krajów samodzielnych, suwerennych, niezależnych, ale także prawo europejskie" i w którym trzeba "równą miarą mierzyć wszystkich".

"PiS ma bardzo mocny mandat do wprowadzenia zmian"

Marszałek Sejmu powiedziała, że w rozmowie z wiceszefową KE mówiła o rzeczach, które dzieją się we Francji i Hiszpanii, a "które w Polsce są nie do pomyślenia". - Podałam przykład prawników francuskich i to, w jaki sposób policja francuska się z nimi obeszła i powiedziałam, że u nas sędziowie maszerują, chociaż powinni być apolityczni, a policja chroni te marsze - powiedziała Witek.

Jak stwierdziła, najistotniejsze co przekazała to to, że "PiS ma bardzo mocny mandat do wprowadzenia zmian", ponieważ po raz kolejny wygrało wybory parlamentarne. - Wygraliśmy je także z hasłem reformowania systemu sądowego i dla nas najważniejsi są obywatele, i to, co im obiecaliśmy. Dlatego konsekwentnie wdrażamy te reformy - powiedziała Witek.

Marszałek Sejmu - jak relacjonowała - zapewniła wiceszefową KE, że dialog w tej sprawie jest prowadzony cały czas a Polska kilka razy "uczestniczyła w kompromisie" i "cofał się trochę do tyłu". - Jak widać, to jednak nie pomaga, dlatego ponawiałam apel, by traktować Polskę tak samo, jak każdy inny kraj UE, a nie w jakiś sposób wyjątkowy. Powiedziałam, że nam nie zależy na poklasku. (...) Nam zależy na rzeczowej merytorycznej dyskusji na argumenty - stwierdziła.

"Trzeba rozmawiać ze wszystkimi stronami"

Zapytana, dlaczego wiceszefowa nie spotkała się z przedstawicielem KRS i sędziami Izby Dyscyplinarnej SN, a więc organów, co do których Komisja Europejska i Jourova mają zastrzeżenia, odpowiedziała: "Uważam, że jeżeli się chce naprawdę dobrze poznać problem, to trzeba rozmawiać ze wszystkimi stronami".

- Jeżeli rzeczywiście jest tak, że komisarz nie znalazła czasu, żeby spotkać się z tymi dwiema izbami, to być może nie chodzi o to, żeby problem dogłębnie poznać, tylko być może jest to już jakaś teza, z którą komisarz Jourova przyjechała - powiedziała Witek, zastrzegając jednak, że nie chce tego przesądzać, bo nie wie, czy tak jest. 

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziambor: Izba Dyscyplinarna SN powstała pod polityczne dyktando

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:14
- Sądownictwo jest w gestii państwa, a nie Unii Europejskiej - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 Artur Dziambor (Konfederacja). Dodał, że "powstanie Izby Dyscyplinarnej można postrzegać pozytywnie, ale problemem jest to, że powstała ona pod polityczne dyktando".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Warchoł: Komisja Europejska stosuje podwójne standardy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:15
- Nie ukrywa się, że chodzi o podwójny standard, Europę dwóch prędkości, o tak zwane nowe i stare demokracje. Komisja Wenecka wyraźne na to wskazała stawiając nas w jednym rzędzie z Mołdawią i Albanią, pokazując, że starym demokracjom wolno więcej niż młodym – komentował dyskusje wokół reformy sądownictwa Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żadnych konkluzji". Rzecznik SN o spotkaniu Małgorzaty Gersdorf z Vierą Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:12
- Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.
rozwiń zwiń