X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były ambasador USA: Polska wygrywa z Rosją spór o historię, komentarze Putina "obrzydliwe"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:06
- Polska wygrywa z Rosją spór o historię. Warszawa otrzymała w tym sporze ogromne wsparcie, m.in. od zachodnich dyplomatów oraz Unii Europejskiej - ocenił były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Komentując zachowanie Putina, podkreślił, że "nie można budować przyszłości, opierając się na kłamstwach".
Plakat przedstawiający Władimira Putina na jednej z ulic Moskwy
Plakat przedstawiający Władimira Putina na jednej z ulic MoskwyFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Uznając komentarze prezydenta Rosji Władimira Putina na temat roli Polski w drugiej wojnie światowej za "obrzydliwe", Daniel Fried ocenił, że Warszawa "wygrywa spór o historię". Wskazał w tym kontekście, że narracja Putina "jest kwestionowana", a Polska otrzymała "ogromne wsparcie", w tym od dyplomatów państw Zachodu oraz Unii Europejskiej.

abw free 1200.jpg
Rosja może ingerować w wybory w Polsce. ABW ostrzega

Daniel Fried odnotował, że prasa w USA sympatyzowała w ostatnich dniach z Polską, co "nie byłoby tak oczywiste 30 lat temu". - To zmiana na lepsze - podkreślił ambasador USA w Warszawie w latach 1997-2000.

"Polska wybrała życie zgodne ze swoimi tradycjami"

Fried, obecnie ekspert pozarządowego think tanku Rada Atlantycka (Atlantic Council), ostrzegł, że konflikty Warszawy z Berlinem i Brukselą "dają Rosji szansę, co Władimir Putin będzie wykorzystywał". Jego zdaniem ostatnie komentarze władz na Kremlu to próba "sprawdzenia, jakie podziały można wywołać na Zachodzie między Polską a Niemcami i Polską a Izraelem".

>>>[NASZ WYWIAD] Ekspert PISM: relacjom Polski z Izraelem nie pomaga milion migrantów z ZSRR

- W tym kontekście jest mi przykro, że Izraelczycy nie znaleźli sposobu, by zaprosić prezydenta Andrzeja Dudę do wygłoszenia przemówienia podczas uroczystości w ramach V Światowego Forum Holokaustu w Yad Vashem - zastrzegł. W jego ocenie to po stronie izraelskiej, jako gospodarzu, spoczywała odpowiedzialność za to, by jerozolimskie obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz "nie tworzyły podziałów".

Wchodząc w historyczne szczegóły, ekspert Rady Atlantyckiej odnotowywał, że w trakcie drugiej wojny światowej polskie wojska "walczyły na wszystkich frontach od pierwszego do ostatniego dnia".

pu12.jpg
"Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie". Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Zdaniem mówiącego po polsku byłego dyplomaty Polska rozlicza się ze swoją historią, czego brakuje Rosji. - Polska w 1989 r. wybrała życie zgodne ze swoimi najlepszymi tradycjami - powiedział Daniel Fried. Wśród przykładów wskazywał wsparcie dla Ukrainy, dobre relacje z Litwą i otwarcie stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Rosjanie podważają relacje między Hitlerem i Stalinem"

Odnotował, że proces rozliczania historii ZSRR w XX wieku, w tym jej krwawych kart, zaczął się w Rosji za rządów Borysa Jelcyna, ale potem "zatrzymał się". Jak dodał, każde państwo ma "mieszaną historię", w tym jasne i ciemne karty. Problem pojawia się, gdy "nie chce się do tego przyznać".

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent o forum w Yad Vashem: nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu

- Putin chce czystego mitu rosyjskiego heroizmu w II wojnie światowej - uznał Daniel Fried, podkreślając, że nie umniejsza poświęceń sowieckich żołnierzy w walce z nazistami. - Problem polega na tym, że oni (Rosjanie - przyp. red.) podważają relacje między Hitlerem i Józefem Stalinem w 1939 r., pakt Ribbentrop-Mołotow, wspólną nazistowsko-sowiecką paradę zwycięstwa w Polsce, w Brześciu - mówił. - Nie można budować przyszłości, opierając się na kłamstwach - dodał były ambasador USA w Polsce.

Ekspert nie zgodził się z opinią, że Rosjanie "są z góry skazani na życie zgodnie z ich najgorszymi historycznymi tradycjami". Przywoływał tradycje rosyjskiej inteligencji oraz aktywność prodemokratycznych działaczy w Rosji.

- Są tacy, którzy uważają, że Rosja zawsze będzie azjatycka, autorytarna, i są tacy, którzy tak jak ja wierzą, że może być lepsza. Przykłady z historii mogą nie być po mojej stronie, a wielu Polaków powie: "na Boga, Rosja nigdy nie zmieni się na lepsze", ale ja nie podzielam takiego zdania - mówił.

"Potrzebujemy Polski"

- Wielu Rosjan wie, że ich system jest skorumpowany i pogrążony w stagnacji - oceniał, zarzucając Putinowi stworzenie struktur opartych na kleptokracji i wywoływanie wojen z sąsiadami. Zachód - kontynuował Fried - powinien stawiać opór rosyjskiej agresji, szczególnie na Ukrainie, działać solidarnie oraz próbować stabilizować relacje z Rosją, ale nie kapitulować. - Powinno się inwestować w lepszą przyszłość z Rosją, gdyż sytuacja może się zmienić - zastrzegł.

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
Rosyjski politolog: pamiętajmy o sowieckich zbrodniach

Daniel Fried chwalił polskich ekspertów zajmujących się tematyką wschodnią, oceniając, że ich ekspertyza jest "silna i poważna". - Dlatego chciałbym, by Polska miała lepsze relacje z Berlinem i Brukselą. Potrzebujemy Polski. Nie można mieć solidnej zachodniej polityki wobec Rosji bez Polski jako współautora - stwierdził.

Pytany o włączenie w ten proces Ukrainy podkreślił, że Kijów powinien być informowany o polityce wobec Rosji, by "rozumieć, co robimy".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rosjanie nie chcą integracji z Białorusią. Nie popierają działań Kremla

Daniel Fried wyraził opinię, że sukces gospodarczy Ukrainy podważałby narrację Putina. - Gdyby Ukraina osiągnęła sukces, idąc polską drogą systematycznej transformacji, byłoby to po pierwsze dobre dla Ukrainy, po drugie dla nas wszystkich, a po trzecie dla Rosji, ale już nie dla Putina - utrzymywał.

Polityka USA wobec Białorusi

Ekspert przyznał również, że w administracji USA trwa dyskusja dotycząca polityki Waszyngtonu wobec Białorusi. Ocenił, że przewagę ma w niej stronnictwo, które chce doprowadzić do zbliżenia USA z Mińskiem.

- Wierzę, że to dobry pomysł. Nie jestem fanem rządu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, ale w naszym interesie jest wspieranie suwerennej Białorusi - uznał. Dodał, że chciałby usłyszeć, jakie poglądy w tej sprawie mają Polska oraz Litwa.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE odpowiada na kłamstwa Rosji. "Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:00
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat fałszowania historii II wojny światowej, głównie przez Rosję. - Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej, a współodpowiedzialność za wywołanie konfliktu ponosi Rosja - mówili europosłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: Putin chce budować antysemicki obraz złej Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:00
- Polska powinna nadal głośno mówić światu prawdę o historii: nikt za nas tego nie zrobi - powiedział dr Łukasz Jasina (PISM), pytany o to, jak Polska powinna się bronić w obliczu propagandy rosyjskiej dotyczącej II wojny światowej. - Jeśli chodzi o kwestię antysemityzmu - Putin chce zaatakować Polskę, by osłabić naszą legitymizację w świecie, nasze więzy z sojusznikami - zaznaczył, mówiąc o celach rosyjskiej ofensywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: Putin szuka legendy, aby zbudować sobie poparcie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 21:15
- Putin ponosi od kilku lat klęski w polityce wewnętrznej i zagranicznej, szuka jakiejś legendy, wokół której mógłby zbudować poparcie w swoim społeczeństwie - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego odniósł się do uroczystości w Auschwitz.
rozwiń zwiń