X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wolność słowa na uczelniach. Jarosław Gowin ogłasza projekt nowelizacji ustawy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:50
- Uczelnie muszą być przestrzenią, gdzie swobodnie ścierają się poglądy - powiedział szef resortu nauki Jarosław Gowin. Ogłosił on założenia do projektu nowelizacji, która ma - jak mówił - gwarantować wolność wyrażania poglądów na uczelniach i w instytucjach naukowych lepiej, niż dotychczas. - Tam, gdzie się krępuje usta, tam się kończy prawda - dodał.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Adam Warżawa
  • Ogłoszone założenia projektu nowelizacji Konstytucji dla Nauki zakładają m.in. utworzenie komisji ds. wolności w systemie szkolnictwa wyższego i nauki - czterech na dziewięciu z jej członków wybierze minister
  • Rektorzy będą mieli obowiązek zapewnienia ochrony wolności w swoich jednostkach
  • Jarosław Gowin nawiązał także do sprawy prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego

- Teraz rozpoczną się środowiskowe konsultacje założeń projektu - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Raport na temat ograniczeń wolności akademickiej w ostatnich latach w Polsce

EN_gowin-1200.jpg
Wolność słowa i badań na uczelniach. Gowin zapowiada projekt ustawy

"Ideologiczna cenzura na uczelniach"

Zdaniem szefa resortu nauki szersza wolność, którą dała uczelniom Konstytucja dla Nauki - coraz częściej bywa wykorzystywana do tego, żeby ograniczać wolność wewnętrzną dla uczelni. - W ostatnich miesiącach nasila się zjawisko, którego nie waham się nazwać ideologiczną cenzurą na uczelniach - powiedział.

- Tam, gdzie się krępuje usta, tam się kończy prawda. Tam już nie ma miejsca na uniwersytet. Tam pojawia się przestrzeń do dyktatur. (...) Obojętne jest mi, kogo te próby ograniczania wolności dotyczą - czy tych, którzy się interesują filozofią marksistowską i być może są jej zwolennikami, czy tych, którzy jak prof. Budzyńska kierują się przekonaniami, które wypływają z nauczania moralnego Kościoła - powiedział.

Odniósł się w ten sposób do sprawy prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego, która prowadziła na Uniwersytecie Śląskim wykłady o rodzinie, przedstawiając poglądy związane z tradycyjnym modelem rodziny, i która została pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Według niego "uczelnie muszą być agorą, przestrzenią, w której swobodnie ścierają się różne poglądy i różne zapatrywania, metodologie - przy założeniu naukowego charakteru głoszonych stanowisk, zajmowanych podczas wykładów czy będących treścią badań naukowych".

prokuratura-1200.jpg
"Nie ma zgody na cenzurę". Zawiadomienie do prokuratury ws. prof. Ewy Budzyńskiej

Nowelizacja dot. całego systemu szkolnictwa wyższego i nauki

Przedstawiony w czwartek projekt założeń nowelizacji Konstytucji dla Nauki dotyczy nie tylko uczelni, ale całego systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Jeden z proponowanych przepisów zakłada, że "nikt nie może ponosić negatywnych konsekwencji zgodnego z prawem" korzystania z wolności.

Autorzy projektowanych zmian nakładają też na organ kierujący podmiotem systemu szkolnictwa wyższego i nauki, m.in. rektorów, obowiązek zapewnienia ochrony wolności.

Projektowana nowelizacja zakłada też utworzenie Komisji do spraw wolności w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. W skład Komisji wejdzie dziewięć osób. Czterech członków powoła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, trzech - Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a po jednym - Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

shutterstock_lgbt-1200.jpg
Sprzeciwiła się ideologii gender. Studenci oskarżyli wykładowczynię o "homofobiczne wypowiedzi"

Co jeżeli wolności zostały zagrożone lub naruszone?

Zgodnie z projektem nowelizacji nauczyciel akademicki, pracownik naukowy, student i doktorant, którego wolności zostały zagrożone lub naruszone, może zwrócić się do komisji z wnioskiem o przedstawienie rekomendacji w jego sprawie.

W terminie 14 dni od otrzymania wniosku komisja przedstawi rekomendację, w której wskazuje właściwy sposób postępowania w sprawie. Rekomendacja nie będzie jednak wiążąca - nie będzie to postępowanie administracyjne. Natomiast podmiot systemu szkolnictwa wyższego i nauki, którego sprawa dotyczy (np. uczelnia), będzie miał 30 dni, aby przekazać komisji informację o tym, jak zrealizuje rekomendację.

Pierwsza (trwająca 5 lat) kadencja komisji rozpocznie się 1 października 2020 r. Jej członkiem może być tylko osoba bezstronna, która ma nieposzlakowaną opinię i przestrzega zasad etyki naukowej.

EN_flagi-1200.jpg
"Obrona wolności słowa". Petycja w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

Wolność wyrażania poglądów podstawą systemu szkolnictwa wyższego i nauki

W przepisach pojawi się też doprecyzowanie, że podstawą systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest wolność wyrażania poglądów. Do tej pory wymieniona tam były tylko: wolność nauczania, twórczości artystycznej, badań naukowych i ogłaszania ich wyników oraz autonomia uczelni.

- W naszym przekonaniu aktualny kształt, etos akademicki i tradycje polskich uczelni powinny być wystarczającą gwarancją wolności badań i wolności wykładów. Ponieważ jednak tak się nie dzieje, mamy do czynienia z narastającą agresją ideologiczną, zdecydowaliśmy się wprowadzić rozwiązania, które expressis verbis wzmacniają wolność akademicką - zaznaczył Jarosław Gowin.

1200_Gowin_PAP.jpg
Jarosław Gowin: Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne

Co zagwarantują nowe przepisy?

Pytany, czy nie boi się, że nowe przepisy będą zielonym światłem do tego, aby na uczelniach pojawiły się treści pseudonaukowe - powiedział: "te przepisy nie gwarantują każdemu mówić, co mu ślina na język przyniesie. Te przepisy gwarantują tylko, że powstanie grono mądrych ludzi, którzy będą oceniali, czy dany pogląd mieści się w spektrum dopuszczalnym dla debaty akademickiej, czy się nie mieści".

- Gdyby ktoś chciał głosić poglądy, które w jasny sposób są sprzeczne z ustaleniami nauki, nie przewiduję, żeby komisja podważała decyzje władz uczelni - ocenił wicepremier.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:36
Szef resortu nauki Jarosław Gowin powiedział, że jest zbulwersowany sytuacją prof. Ewy Budzyńskiej i zapowiedział nowelizację Konstytucji Dla Nauki, która ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:00
– W nowelizacji ustawy znajdą się: klauzula wolności, jasne zobowiązanie rektorów i utworzenie przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego specjalnej komisji, która będzie stała na straży wolności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenzura na Uniwersytecie Śląskim. Prof. Kleiber: stoję całkowicie po stronie prof. Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
- Uważam, że człowiek ma prawo, żeby publicznie mówić o tym, że uważa za właściwy tradycyjny model rodziny - podkreślił w rozmowie z RMF FM prof. Michał Kleiber. W ten sposób odniósł się do kwestii wolności słowa na polskich uczelniach i sprawy prof. Ewy Budzyńskiej.
rozwiń zwiń