X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obrona wolności słowa". Petycja w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 07:07
Coraz więcej środowisk apeluje do władz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w obronie prof. Ewy Budzyńskiej, wobec której uczelnia prowadzi postępowanie dyscyplinarne. W sieci pojawiła się petycja o wycofanie postępowania, w sprawę zaangażowane jest Ordo Iuris. - To obrona swobody prowadzenia badań naukowych, wolności akademickiej, wolności słowa - powiedziała Polskiemu Radiu adwokat Magdalena Majkowska.
Audio
  • Adwokat Magdalena Majkowska: zarzuty wobec profesor Budzyńskiej są bezzasadne (IAR)
  • Magdalena Majkowska: wszystkie informacje przekazywane przez prof. Budzyńską są oparte o literaturę naukową (IAR)
  • Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny: profesor Budzyńskiej należą się publiczne przeprosiny (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Magdalena Pasiewicz/East News

Socjolog jest oskarżana o homofobię i nietolerancję. Grupa studentów zgłosiła rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, że podczas zajęć "Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych" profesor Budzyńska mówiła, między innymi, o rodzinie w kontekście nauki chrześcijańskiej. Podkreślała, że jest ona podstawową i naturalną komórką społeczeństwa, opartą na związku kobiety i mężczyzny. Ponadto, odnosząc się do kwestii medycznych, nazwała człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem.

shutterstock_lgbt-1200.jpg
Sprzeciwiła się ideologii gender. Studenci oskarżyli wykładowczynię o "homofobiczne wypowiedzi"

W geście protestu przeciwko cenzurze ideologicznej profesor Budzyńska zdecydowała się odejść z uczelni.

Zaangażowanie Ordo Iuris

Sprawę w obronie socjolog prowadzi Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris. Adwokat Magdalena Majkowska powiedziała Polskiemu Radiu, że zarzuty wobec profesor Budzyńskiej są bezzasadne.

- Jej zachowanie było zgodne zarówno z prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, jak i przede wszystkim z Konstytucją, która w artykule 73. gwarantuje prawo do prowadzenia badań naukowych - uzasadniała Magdalena Majkowska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Kto się nie zgadza z lewicowymi ideologiami, jest wykluczony". Profesor oskarżona o homofobię

Instytut Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny prowadzą społeczną akcję wsparcia socjolog. Poprzez stronę internetową bronmyprofesor.pl można złożyć swój podpis pod petycją do władz uczelni o wycofanie postępowania dyscyplinarnego wobec profesor Budzyńskiej, a także zwrócić się z apelem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, o podjęcie działań, które przywrócą wolność debaty akademickiej na polskich uniwersytetach.

gowin 1200 pap_20191202_0Z0.jpg
"Nie pozwolimy środowiskom skrajnie zideologizowanym na cenzurę". Gowin zapowiada projekt ustawy

Tezy "oparte o literaturę naukową"

Magdalena Majkowska podkreśla, że obrona profesor Budzyńskiej, to obrona swobody prowadzenia badań naukowych, wolności akademickiej, wolności słowa. - Ważną kwestią jest to, że wszystkie informacje przekazywane przez panią profesor są oparte o literaturę naukową - dodała adwokat.

Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny zwraca uwagę, że zasłużonej profesor Budzyńskiej należą się publiczne przeprosiny ze strony uczelni.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Najgorsze komunistyczne praktyki". Kolejny apel ws. atakowanej przez LGBT prof. Budzyńskiej

Dział analiz prawnych Instytutu Ordo Iuris przygotował także projekt zmiany ustawy w "Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce", chroniący wolność słowa i badań na uczelniach. Instytut opublikował raport dotyczący 28 przypadków naruszania wolności słowa, które miały miejsce na polskich uczelniach w latach 2013-2019.


mbl

Czytaj także

Tomasz Terlikowski: homoseksualiści to tacy sami grzesznicy jak my

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 08:00
- Homoseksualiści to ludzie wezwani do świętości i tak samo mający możliwość osiągnąć świętość, nawet pośród upadków - powiedział Tomasz Terlikowski, publicysta. - Homoseksualiści to tacy sami grzesznicy jak my - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: Irlandia Północna zobligowana do zalegalizowania małżeństw jednopłciowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:11
Irlandia Północna, jako ostatni kraj Zjednoczonego Królestwa, zaczęła uznawać w poniedziałek małżeństwa jednopłciowe. Śluby zaczną być udzielane parom tej samej płci za cztery tygodnie.
rozwiń zwiń