X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szumowski: grypa to obecnie poważniejszy problem niż koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 00:03
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że nie jest jeszcze za późno, by zaszczepić się przeciwko grypie. Jak przyznał ta choroba oraz inne infekcje stanowią w tej chwili "większy problem niż koronawirus". - Mamy już przypadki śmiertelne powikłań grypowych - wskazał na antenie TVN24.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister zdrowia pytany był, czy obecnie w sezonie zachorowań na grypę - w Polsce przypada on na okres od stycznia do marca - nie jest już za późno, by się zaszczepić. Jak powiedział, "na pewno za późno nie jest".

- To jest moment, kiedy można się zaszczepić. Wiemy, że sezon grypy jeszcze nie jest rozwinięty. Stąd moje wypowiedzi, że grypa jest w tej chwili większym problemem niż koronawirus, a mamy już przypadki śmiertelne powikłań grypowych - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Nie powinniście się nas obawiać". Polski student z Wuhan uspokaja

- Ja, jako kardiolog wiem, że jedną z poważniejszych przyczyn niewydolności serca są przechodzone infekcje, to nie muszą być grypowe, mogą być innymi wirusami. One uderzają w serce i potem niestety mamy człowieka, który ma niewydolność serca. Jest to dramat - powiedział Łukasz Szumowski. - Grypa i inne infekcje stanowią w tej chwili znacznie poważniejszy problem i to problem realny, bo na wirusa korona cały czas czekamy. Na razie go - odpukać - nie ma - mówił.

Grypa dużym zagrożeniem

Jak podają eksperci z powodu grypy na świecie, średnio co minutę umiera jedna osoba. Wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów z grup ryzyka: dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, a także przewlekle chorych.

Waldemar Kraska PR1 1200.jpg
Wiceminister zdrowia o koronawirusie: każdy samolot, który przylatuje z Chin jest w tej chwili monitorowany

Do najczęściej występujących powikłań należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.

Jak podkreślają szczepienia przeciw grypie są bezpieczną i najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom grypy. Wirus grypy bardzo często mutuje, dlatego każdego roku wytwarzana jest nowa szczepionka, która ma za zadanie chronić organizm podczas najbliższego sezonu grypowego. Szczepionka "ucząc" organizm walczyć z wirusem wzmacnia układ odpornościowy. Skuteczność szczepień u zdrowych osób poniżej 65. roku życia sięga 70-89 proc.

msze

Czytaj także

"Żadnego przypadku zakażenia w Polsce". Ministerstwo Zdrowia ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:50
- Kilkanaście osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem obecności koronawirusa, a ponad 500 jest pod stałym monitoringiem służb sanitarnych - poinformował 31 stycznia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń