Paweł Mucha: podpisana ustawa nie narusza prawa europejskiego

- Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych dlatego, że takie rozwiązanie odpowiada treści konstytucji, a widział także zasadność tej regulacji - powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.

2020-02-04, 19:21

Paweł Mucha: podpisana ustawa nie narusza prawa europejskiego
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Foto: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Paweł Mucha podkreślał w rozmowie z TVN24, że nowela ustaw sądowych była analizowana m.in. przez biuro prawa i ustroju Kancelarii Prezydenta.

- Nie wskazano w toku tej analizy, która była przeprowadzona przez biuro prawa i ustroju, ale także wynikała z analizy tych wypowiedzi, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, żeby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała Konstytucję RP czy żeby naruszała prawo europejskie - powiedział Mucha.

Powiązany Artykuł

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Dodał, że "kompetencją ustawodawcy jest, żeby kształtować ustrój czy to sądów powszechnych, czy to dokonywać zmian w stawie o SN".

Prezydent - powiedział Mucha - podpisał nowelizację "dlatego że takie rozwiązanie odpowiada treści konstytucji, a widział także zasadność tej regulacji".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

REKLAMA

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej