X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Andrzej Duda ogłosił swój start w wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 17:10
- Tak, oczywiście będę kandydował - powiedział w Lubartowie podczas spotkania z mieszkańcami Andrzej Duda. Urzędujący prezydent oficjalnie potwierdził, że będzie ubiegał się o reelekcję. To jemu sondaże dają największe szanse na zwycięstwo.
Audio
  • Andrzej Duda: bardzo zależy mi na tym, aby rozwój Polski, który w ostatnich latach tak dobrze postępuje, trwał nadal (IAR)
  • Andrzej Duda podkreślił, że kandyduje, aby kontynuować m.in. dotychczasową politykę energetyczną kraju (IAR)
Prezydent Andrzej Duda w Lubartowie
Prezydent Andrzej Duda w LubartowieFoto: PAP/Jacek Szydłowski
  • - Zdecydowałem się kandydować, żeby proces rozwoju Polski trwał nadal - powiedział prezydent Andrzej Duda w Lubartowie, oficjalnie ogłaszajac swój start w wyborach prezydenckich
  • Podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa Andrzej Duda podkreślił, że jedną z ważniejszych spraw dla kraju jest suwerenność energetyczna
  • Wcześniej w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała datę wyborów prezydenckich - odbędą się 10 maja, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 24 maja
  • Oprócz Andrzeja Dudy w wyborach swój start potwierdzili: Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Piotr Liroy-Marzec i Jan Zbigniew Potocki

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę podała datę wyborów prezydenckich. Ogłosiła, że odbędą się w niedzielę, 10 maja, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później - 24. maja. Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Elżbieta Witek 1200.jpg
Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Swój udział w wyborach zadeklarowali do tej pory Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia, Piotr Liroy-Marzec i Jan Zbigniew Potocki. 

"Będę kandydował"

W środę podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa Andrzej Duda odniósł się do ogłoszenia przez marszałek Sejmu daty wyborów prezydenckich. - Tak, oczywiście będę w nich kandydował - podkreślił, oficjalnie ogłaszając swoje ubieganie się o drugą kadencję.

- Bardzo mi zależy na tym, żeby rozwój Polski, który w ostatnich latach tak dobrze postępuje, trwał nadal. Bardzo mi zależy na tym, żeby rząd, który jest i który w moim przekonaniu dobrze rządzi Polską, bardzo skutecznie prowadząc nasze sprawy gospodarcze i dobrze realizując powierzone mu zadania oraz zobowiązania wyborcze, mógł dalej realizować swoją misję przedstawiając dobre projekty ustaw, które będą przyjmowane przez prezydenta, bo mamy ten sam program - podkreślił Andrzej Duda.

wybory urna free shut 1200.jpg
Napięty kalendarz przedwyborczy. Oto kluczowe daty dla kandydatów na prezydenta

Dodał, że jeżeli będą to dobrze przygotowane ustawy, wspierające społeczeństwo i rozwój kraju, to z całą pewnością rząd będzie mógł zawsze liczyć jego odpowiedzialny podpis. - I dlatego właśnie zdecydowałem się kandydować. Bo uważam, że jest to potrzebne. Uważam, że ta polityka, która do tej pory była i jest realizowana, jest polityką skuteczną. Polityką, która prowadzi Polskę do wzrostu zamożności, która nas buduje - zaznaczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział, że będzie ubiegał się o reelekcję, aby kontynuować m.in. dotychczasową politykę energetyczną kraju. Podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa podkreślił, że jedną z ważniejszych spraw dla kraju jest suwerenność energetyczna.

- Już dzisiaj w naszym gazoporcie odbieramy gaz ze Stanów Zjednoczonych i Kataru. To my wybieramy, od kogo kupimy gaz. To jest nasza suwerenna decyzja. Możemy ją podejmować sami właśnie dlatego, że ważne inwestycje są i, mam nadzieję, będą realizowane. Po to chcę kandydować: żeby ten proces rozwoju Polski trwał nadal - zaznaczył.

Reformy do wdrożenia

Na spotkaniu w Lubartowie prezydent Andrzej Duda mówił również o reformach, które chciałby wdrożyć w porozumieniu z rządem i parlamentarną większością. W kwestii zdrowia zapowiedział dalsze programy wspierające walkę z nowotworami. Przypomniał, że rząd przyjął na ostatnim posiedzeniu Narodową Strategię Onkologiczną. Jak powiedział, Polsce potrzeba dobrego systemu leczenia, dobrej profilaktyki i szybkiego wykrywania chorób. Dodał, że aby ludzie mogli żyć spokojnie i bezpiecznie, lekarze i terapia muszą być łatwo dostępne. Prezydent poinformował, że przygotowywany jest w tym zakresie specjalny program i zapewnił, że zostanie niedługo ogłoszony.

Anna Zalewska 1200.jpg
Anna Zalewska o kandydaturze Andrzeja Dudy: oficjalnie zaczynamy kampanię wyborczą

Andrzej Duda mówił również o reformie sądownictwa, która jego zdaniem musi być kontynuowana. Powiedział, że jego wielkim pragnieniem jest, by Polacy uważali Polskę za państwo pod każdym względem sprawiedliwe, a także, by - jak to ujął - władze państwowe pamiętały o ludziach i ważnych z jego punktu widzenia grupach społecznych, jak rolnicy.

Podczas spotkania z mieszkańcami mówił, że zapoczątkowane przez koalicję rządzącą prorodzinne programy społeczne, m.in. "500 Plus", muszą być realizowane. Prezydent zaznaczył, że pieniądze, przekazane rodzinom udało się uzyskać dzięki sprawnej polityce władz. Jak powiedział, tzw. lukę VAT udało się zmniejszyć dzięki współdziałaniu prezydenta, rządu i większości sejmowej.

Spotkania z mieszkańcami

Andrzej Duda do tej pory z oficjalną decyzją o kandydowaniu zwlekał. - Kiedy przyjdzie czas kampanii, wtedy będą ogłaszane i decyzje - mówił prezydent na początku grudnia odpowiadając na pytanie, kiedy ogłosi start.

Andrzej Duda był jednak bardzo aktywny. Od wyborów parlamentarnych z 13 października ubiegłego roku nieustannie kontynuuje spotkania z mieszkańcami w całej Polsce. Jesienią odwiedził np. Kazimierzę Wielką, zaś po Nowym Roku zawitał m.in. do Stalowej Woli. W minionych tygodniach spotykał się także m.in. z mieszkańcami Wierzchosławic (woj. małopolskie), Zwolenia, Skarżyska-Kamiennej, Opola Lubelskiego, a w środę odwiedzi Lubartów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Duda ma szansę wygrać w I turze, kandydatka z KO z niskim poparciem

W ostatnich wystąpieniach prezydent jako centralny punkt wskazywał konieczność reformy sądownictwa. Wielokrotnie wyraźnie wspierał reformę wymiaru sprawiedliwości prowadzoną przez rząd i większość sejmową PiS. W Zwoleniu przekonywał o potrzebie utrzymania Izby Dyscyplinarnej w SN. - Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości i do jego naprawy na wszystkie sposoby odebrać. Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas. My, Polacy, mamy prawo decydować o sobie samych i swoich sprawach. Po to walczyliśmy o demokrację - mówił wówczas prezydent.

- Jestem prezydentem RP. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - podkreślił Andrzej Duda. Również w Opolu Lubelskim przekonywał o konieczności naprawy wymiaru sprawiedliwości.

"Już jesteśmy w kampanii wyborczej"

Według sondażu Kantar, który został przeprowadzony na początku stycznia, Andrzej Duda może liczyć na poparcie 38 proc. badanych. Natomiast zgodnie z sondażem Kantar dla TVN przeprowadzonym pod koniec stycznia urzędujący prezydent mógłby liczyć na 44 proc. poparcie.

1200_Duda_PAP.jpg
Druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda pokonałby wszystkich kandydatów

Po oficjalnym ogłoszeniu startu Andrzej Duda może na dobre ruszyć z kampanią. 

- Właściwie już jesteśmy w kampanii wyborczej. Jesteśmy gotowi ją rozpocząć - powiedział Stanisław Karczewski, po ogłoszeniu daty wyborów przez marszałek Sejmu. I dodał, że niebawem zostanie powołany sztab wyborczy Andrzeja Dudy. - Zrąb tego sztabu jest już znany - zaznaczył senator PiS.

- Mamy niezwykle dużo energii i pomysłów, ale największym walorem naszej formacji politycznej jest prezydent Andrzej Duda, który przez pięć lat w sposób niezwykle profesjonalny i godny wypełniał funkcję prezydenta, godnie nas reprezentował i realizował razem z nami plan dla Polski. Dzięki naszej współpracy Polska rozwija się niezwykle dynamicznie - dodał Stanisław Karczewski.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Chwedoruk: w wyborach wystawiani są politycy mniej utożsamiani z bieżącą walką polityczną

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 10:00
- Wystawienie w Polsce pierwszoplanowych polityków nie jest zadaniem prostym ze względu na to, że partie polityczne niestety nie cieszą się tak wielkim autorytetem jak można by to sobie wyobrażać - mówi gość "Komentarza poranka" w Programie 1 Polskiego Radia odnosząc się wyborów prezydenckich, które odbędą się wiosną w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy termin wyborów prezydenckich. Dr Tomasz Żukowski: daty mogą mieć znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:16
- Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się bezpośrednio po dwóch bardzo ważnych uroczystościach 1 i 3 maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej. W oczywisty sposób może mieć to wpływ na przebieg kampanii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski.
rozwiń zwiń