Konwencja Solidarnej Polski. Partia chce "przypomnieć założenia reformy sądownictwa"

2020-02-08, 05:08

Konwencja Solidarnej Polski. Partia chce "przypomnieć założenia reformy sądownictwa"
Zbigniew Ziobro. Foto: Flickr/IAR/KOW

Dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości to jeden z głównych tematów konwencji Solidarnej Polski. Liderzy jednej z głównych partii współtworzących rząd spotkają się w Warszawie. Konwencja Solidarnej Polski odbędzie się pod hasłem "Stańcie razem z nami w walce o prawo Polski do zmian w sądownictwie".

Posłuchaj

Janusz Kowalski: przychodzi czas, aby dokończyć reformy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konwencja pt. "Sprawiedliwa Polska" odbędzie się w warszawskim Teatrze Palladium, a jej początek zaplanowano na godz. 12. Wśród uczestników spotkania pojawić mają się najważniejsi politycy Solidarnej Polski, w tym lider ugrupowania, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, europosłowie - Beata Kempa i Patryk Jaki, a także wiceszefowie resortu sprawiedliwości Michał Wójcik, Marcin Warchoł, czy Sebastian Kaleta.

"Nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii"

- Hasłem tej konwencji będzie "Stańcie razem z nami w walce o prawo Polski do zmian w sądownictwie" - mówił PAP sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Kałużny.

Jak dodał podczas konwencji politycy Solidarnej Polski będą przedstawiać to, co "udało się już w wymiarze sprawiedliwości dokonać w tej i w poprzedniej kadencji, czyli od czasu, gdy Zbigniew Ziobro objął urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości: mam nadzieję, że wróci do normalności

- Podczas konwencji będziemy też podejmować takie zagadnienia jak obrona suwerenności Polski. Będziemy podkreślać, że nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, że Niemcy czy Francja i inne kraje mogą mieć sądownictwo niezależne od instytucji europejskich - mówił sekretarz generalny Solidarnej Polski.

Kałużny dodał, że w trakcie konwencji zostaną też nakreślone "perspektywy przyszłości w wymiarze sprawiedliwości".

"Dobre dzieła"

Jak mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, członek Rady Ministrów, konwencja ma "przypomnieć zwolennikom Solidarnej Polski oraz całemu społeczeństwu podstawowe założenia reformy sądownictwa".

- Mamy szereg zdarzeń w wymiarze sprawiedliwości, które wymagają konkretnego podsumowania - ocenił członek rządu. W jego opinii, należy przedstawić zmiany w sądownictwie ponieważ "w tym całym krzyku bieżącym, rozemocjonowaniu, umyka wiele dobrych dzieł, które udało się dokonać".

Za przykład Michał Woś podał reformę dotyczącą zawodu komorników. - Państwo przejęło nadzór i okazało się, że ilość nadużyć radykalnie spadła - wskazał. Jak dodał, na wydarzenie zgłosiło się ponad tysiąc osób.

"Bardzo ważne przemówienie" lidera partii

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski powiedział IAR, że lider SP Zbigniew Ziobro w przemówieniu na konwencji określi kierunki działania ugrupowania.

Powiązany Artykuł

prokuratura-sad-sedzia-F-1200.jpg
Sondaż: Polacy chcą odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

>>>[JEDYNKA] "Pierwsze zadanie, które spoczęło na naszych barkach". Senator PiS o sądownictwie

Jak wskazał Kowalski, będzie to "bardzo ważne przemówienie", pokazujące "plan konsekwentnego dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości w najbliższej kadencji". - Dzisiaj zaczynamy w sposób rzeczywisty wdrażać w życie, aby działał on sprawiedliwie, m.in. poprzez to, że będzie działał system dyscyplinarny wobec sędziów - mówił.

- Przychodzi czas, aby dokończyć reformy, które zaczęliśmy w poprzedniej kadencji w zakresie sprawności działania wymiaru sprawiedliwości - ocenił Janusz Kowalski.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej