X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Złączyć się z narodem" - Polakom na Wileńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 16:15
– Sam tytuł tej kampanii zawiera esencję pragnień i przekazu, który towarzyszył nie tylko reżyserowi czy producentom tego filmu, ale także nam, Polskiej Fundacji Narodowej, która chce upowszechniać, promować ten film – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes PFN. O projekcie wypowiadał się także wiceprezes PFN, Michał Góras.
Audio
  • 09.02.2020 Marcin Zarzecki, Michał Góras (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: pixabay.com

Film zatytułowany "Złączyć się z narodem" był w tym tygodniu prezentowany w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Jest to dokument opowiadający o polskich zesłańcach do Kazachstanu oraz repatriacji do kraju. Film jest elementem kampanii prowadzonej przez Polską Fundację Narodową.

shutterstock_kino 1200.jpg
Na Litwie odbywają się pokazy filmu o polskich zesłańcach

- Przyświecały nam dwa wymiary związane z kampanią, przyciągnięcie Polaków mieszkających nie tylko na Litwie, ale i w innych krajach, do Polski, w sensie moralnym i praktycznym, a także okazanie im pamięci i nieustanne przypominanie, że są członkami większej wspólnoty, która o nich nie zapomniała – zaznaczył Marcin Zarzecki.

Michał Góras dodał, że dzięki decyzjom politycznym podjętym w ostatnich latach udało się spełnić marzenie życia wielu Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju po II Wojnie Światowej. - Pragnieniem jednej z bohaterek filmu, jest to, by jej wnuczka wróciła do Polski. Ten trud możemy pokazać na  przykładzie konkretnych doświadczeń poszczególnych osób. To przemawia do widzów, pokazuje, co możemy zrobić dla nas i dla przyszłych pokoleń, jak budujemy własną tożsamość - stwierdził gość audycji.

Bohaterami filmu są potomkowie Polaków zesłanych przez Sowietów. Pochodzą z małej wioski w Kazachstanie o nazwie Zielony Gaj.

Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów - do miejsca "gdzie niebo łączy się z ziemią". Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś.


Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Kamil Zalewski

Gość: Marcin Zarzecki, Michałem Góras

Data emisji: 09.02.2020

Godzina emisji: 15:33

PR24/mat.prom/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Kwiatkowski: Polacy na Wschodzie to nasi ambasadorowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 15:50
- Polacy na wschodzie przeżyli bardzo trudne czasy, byli prześladowani, wielu zginęło. Jesteśmy im winni wdzięczność i szacunek za to przetrwali, że podtrzymują polskość i polskie tradycje. Również dzięki temu są naszymi wielkimi ambasadorami - powiedział w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. O akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie" mówiła również dziennikarka Anna Popek.  
rozwiń zwiń