Zachodniopomorskie: ponad 200 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem
- Do godz. 20.30 w niedzielę, w województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali 235 razy w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.
2020-02-09, 21:46
Kubiak podał, że strażacy wzywani byli głównie do usuwania wiatrołomów w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i gryfickim.
Kubiak podał, że z 235 wezwań odnotowanych do godz. 20.30 i związanych z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych ok. 135 dotyczyło wiatrołomów.
Najwięcej powalonych drzew na skutek silnego wiatru strażacy usuwali z dróg w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, gryfickim i gryfińskim. Wiatrołomy blokowały drogi m.in. między Kładnem a Śmiechowem, Dunowem a Golicami oraz Koszalinem a Mścicami.
W blisko 20 gminach są awaryjne wyłączenia prądu.
REKLAMA
W województwie zachodniopomorskim, obowiązuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem, który może osiągnąć średnią prędkość 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz.
Powiązany Artykuł
W Polsce powieje nawet 200 km/h. Orkan "Sabina" spowoduje najwyższy stopień zagrożenia
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sztorm Ciara i orkan Sabina uderzyły w północną Europę
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie podało na podstawie ostrzeżenia wydanego przez IMGW, że najsilniejsze porywy wystąpią w nocy, rano wiatr przejściowo osłabnie.
REKLAMA
Alert obowiązuje do poniedziałku, do godz. 22.
Wysoki stopień zagrożenia
Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał także dla województw: pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także dla północnych i centralnych powiatów w województwach dolnośląskim i podkarpackim oraz zachodnich powiatów w woj. warmińsko-mazurskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.
jp/pkr
REKLAMA
REKLAMA