Portal o Bitwie Warszawskiej. Przedsięwzięcie Polskiego Radia i "Niepodległej"
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski, podpisali list intencyjny w kwestii współpracy obu instytucji przy stworzeniu narracyjnej strony internetowej, która w nowoczesny, multimedialny sposób przybliży wiedzę o Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
2020-02-13, 15:43
Posłuchaj
"Niepodległa" to program na lata 2017-2022 koordynowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego głównym zadaniem jest "wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków". W ramach programu dofinansowane zostały setki projektów związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Powiązany Artykuł
Bitwa Warszawska. Konkurs na scenariusz słuchowiska
W związku z przypadającą w tym roku 100. Rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku Polskie Radio i "Niepodległa" wspólnie stworzą nowoczesną stronę internetową, która w sposób narracyjny opowie o genezie, przebiegu i skutkach jednej z 18. przełomowych bitew w historii świata.
Tradycja Polskiego Radia
- Biuro Programu "Niepodległa" będzie mogło korzystać ze współpracy z Polskim Radiem, polegającej na archiwaliach, ale też na marce Polskiego Radia, które ma prawie 100 lat. Ta tradycja, która z Polskim Radiem się wiąże, to jest niewątpliwy atut - podkreśliła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezes Polskiego Radia: przede wszystkim spełniamy misję publiczną
REKLAMA
- Uznaliśmy, że warto połączyć nasze siły, jeżeli chodzi o działania przede wszystkim w portalu PolskieRadio24.pl, bo tam pojawia się wiele treści dotyczących Niepodległości Polski - dodała prezes. Przypomniała też, że Polskie Radio "podejmuje audycje czy wszelkie inicjatywy związane z informowaniem o historii i o najważniejszych wydarzeniach związanych z obchodami stulecia i odzyskania Niepodległości i Bitwy Warszawskiej 1920 roku".
Dyrektor programu "Niepodległa" Jan Kowalski wyjaśnił, że portal będzie multimedialnym i wielojęzykowym kompendium wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Zwrócił uwagę, że znajdą się tam różnorakie treści związane z Bitwą Warszawską.
Powiązany Artykuł
Maxime Weygand podziwiał Polaków. Posłuchaj, co mówił o naszym zwycięstwie w 1920 roku
- Będą to materiały archiwalne pochodzące z Polskiego Radia, ale też z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, fotografie, nagrane podcasty, które będzie można odsłuchać, naszym partnerem jest też Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział Jan Kowalski.
Nowoczesna forma
Wicedyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Krzysztof Kossowski tłumaczył, że portal poświęcony Bitwie Warszawskiej zostanie stworzony według najnowocześniejszych wzorców.
REKLAMA
- Nie będzie to strona czysto encyklopedyczna, ale historia opowiadana poprzez kolejne rozdziały, poprzez historię osób biorących udział w tamtych wydarzeniach - przekazał. Jak podkreślił, "teraz w ten sposób konstruuje się na świecie najlepsze tego typu serwisy, dlatego chcemy tak podejść do tematu".
Premiera strony o Bitwie Warszawskiej planowana jest w lipcu 2020 roku.
paw/
REKLAMA