Marek Lachowicz: obywatele doświadczają efektów domykania luk podatkowych
- Jeżeli mamy budżet zrównoważony, wydatki są równe przychodom. W tym momencie można pozwolić sobie na wydatki wyższe, między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński).
2020-02-17, 15:12
Posłuchaj
"Mam dla wszystkich wspaniałe wieści. Pierwszy w historii budżet bez deficytu staje się faktem"- napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Sejm przyjął ustawę budżetową na 2020 rok. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435 miliardów 300 milionów złotych.
Odczuwalne skutki "łatania" luk
Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński) wyraził swoje zadowolenie ze zrównoważonego budżetu. Jego zdaniem, do takiego stanu bilansu wydatków i przychodu należałoby dążyć "kiedy się da". - Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma kryzysu, nie trzeba w sposób drastyczny zwiększać wydatków - wskazał.
- Bardzo cieszy mnie, jako ekonomistę, fakt domykania luk podatkowych - mówił ekspert na antenie PR24. Jego zdaniem obywatele doświadczają działań w celu załataniu tych luk. - Jeżeli mamy budżet zrównoważony, wydatki są równe przychodom. W tym momencie można pozwolić sobie na wydatki wyższe, między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - wskazał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny
"Dodatkowe zyski będą maleć"
- Luk podatkowych nie da się domknąć do końca. Nie da się całkowicie zlikwidować luki w VAT czy CIT z tego powodu, że część zawyżania kosztów wynika po prostu na przykład z nieświadomości. Przedsiębiorca miał dobre intencję, zastosował jakiś mechanizm, którego zastosować nie powinien - wyjaśnił Lachowicz.
Ekonomista odpowiedział na pytanie czy można jeszcze "domykać" dziury w systemie podatkowym. Jak powiedział, "nie będzie takiego ograniczenia z roku na rok jak na początku". - Na początku zyski są największe, a potem zostaje luka wynikająca nie ze złej woli, a bardziej z pomyłek - mówił. - Z upływem czas te dodatkowe zyski z ograniczania luki vatowskiej czy citowskiej będą maleć - dodał na antenie Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 14:39
REKLAMA
PR24/pkrPR24/msze, IAR
REKLAMA