Spodziewany wzrost poziomów wód na Bałtyku
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia o spodziewanych wzrostach poziomów wód na Bałtyku i rzekach Pomorza. Stan alarmowy odnotowano w Gdańskim Porcie Północnym, Helu oraz Sobieszewie.
2020-02-27, 00:00
Powiązany Artykuł
Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało w środę ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku (26.02.2020 - 563 cm) i prognozowana sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna. W związku z tym na całym Wybrzeżu spodziewane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, a w rejonie Zatoki Gdańskiej - powyżej stanów alarmowych.
Podobnie na Żuławach i Zalewie Wiślanym, a także w zalewniach rzeki Nogat i Elbląg. Tam również przewidywane są wzrosty poziomów wód powyżej stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 90 procent. Zgodnie z prognozami na Wybrzeżu alert powinien obowiązywać do piątku - 28 stycznia - do godz. 9.00. Synoptycy informują jednak, że ostrzeżenie może być kontynuowane.
Alarm przeciwpowodziowy
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. W przypadku przekroczenia stanu alarmowego wydawane jest ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Według pomiarów wodowskazu w Sobieszewie, poziom rzeki Motławy wynosił w środę wieczorem 582 cm (poziom dla stanu alarmowego wynosi w tym miejscu 570 cm).
Woda podnosi się również na Bałtyku. W Gdańskim Porcie Północnym oraz Helu poziom wody w morzu wynosił 580 cm. Poziom dla stanu ostrzegawczego wynosi w tych miejscach 550 cm, a dla stanu alarmowego - 570 cm.
We wtorek, w związku z sytuacją hydrologiczną, Urząd Morski w Gdyni ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla wszystkich obwodów ochrony wybrzeża oprócz Elbląga. Służby na bieżąco monitorują poziom wód i stan obwałowań. Na razie nie stwierdzono żadnych podtopień.
pkur
REKLAMA
REKLAMA