Kwarantanna, hospitalizacja i dozór sanitarny. Czym są poszczególne terminy?
W związku z koronawirusem w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele fachowych terminów. By mieć pewność, że rozumiemy przekazywane informacje, warto zapoznać się z wyjaśnieniami, np. co oznacza kwarantanna, hospitalizacja i dozór sanitarny.
2020-03-14, 11:47
Informacje są dostępne pod adresem pacjent.gov.pl. Na stronie zamieszczono wyjaśnienie, czym jest stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza on, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się.
Minister może też wprowadzić czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych, czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, a także zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności.
Powiązany Artykuł
![1200 ambulans.jpg](http://static.prsa.pl/images/0bc07861-51fe-4b46-b9ad-bfc2f6518d77.jpg)
16 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Łącznie 84 osoby zakażone, w tym 2 zgony
W sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego, minister może też wydać nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
Co w przypadku osób poddanych kwarantannie?
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to po prostu wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo, że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
REKLAMA
Liczba osób hospitalizowanych to nie to samo, co liczba osób chorych ani liczba osób będących zakażonymi koronawirusem. W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem pacjent jest umieszczany w izolatce, by nie zarażał innych chorych.
Powiązany Artykuł
![1200_Morawiecki_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/f4f34260-6cfa-43e5-bca6-5a057d19eea4.jpg)
Premier: wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.
Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Nadzór epidemiologiczny
Jeśli osoba poddana kwarantannie poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawi się u niej gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
REKLAMA
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę jednym w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.
Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.
Kontrola sanitarna
Informacja o negatywnych wynikach testu na obecność koronawirusa oznacza, że przebadana osoba nie ma koronawirusa. Pozytywne wyniki testu to potwierdzenie obecności koronawirusa. Kontrola sanitarna – jak wyjaśniono na portalu pacjent.gov.pl - przeprowadzona jest na granicach kraju, czyli także w portach lotniczych i morskich.
REKLAMA
Podróżni pytani są, skąd przyjeżdżają, gdzie byli, jak się z nimi skontaktować na terenie Polski. Wypełniają formularz z tymi danymi. Może być im mierzona temperatura. Temperatura powyżej 36,6 nie oznacza, że ktoś jest chory na COVID-19 lub jest nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2.
Oznacza jednak, że warto to sprawdzić. Niestety temperatura w normie nie potwierdza, że ktoś jest zdrowy. W części przypadków zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo.
kad
REKLAMA