X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski apeluje o pozostanie w domach. "To wyraz troski o dobro wspólne"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 14:20
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaapelował w sobotę do wiernych o pozostanie w domach i skorzystanie z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Zachęcił jednocześnie do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji czy internecie.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i Sekretarz Generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i Sekretarz Generalny Episkopatu Polski bp Artur MizińskiFoto: PAP/Leszek Szymański

1200_Gądecki_PAP.jpg
Msze św. ograniczone do 50 osób. Abp Gądecki: proszę o duchową łączność

"Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19" – napisał w opublikowanym w sobotę dekrecie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W dokumencie sporządzonym po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce duchowny zaapelował o pozostanie w domach i skorzystanie z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Jędraszewski zachęcił do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji, radiu i internecie oraz do "przyjmowania Komunii świętej duchowej".

"Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku" - ocenił metropolita.

Indywidualna modlitwa

Jeśli to konieczne – dodał arcybiskup - niech w mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.

Metropolita zwrócił się do księży, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.

Świątynia opatrzności shutt-1200.jpg
Modlitwa za chorych na COVID-19 w Świątyni Opatrzności Bożej

Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia ministra zdrowia z 13 marca, na mszy świętej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła łącznie nie może przebywać więcej niż 50 osób. "Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia" - napisał metropolita krakowski.

Zachęcił wszystkich do szczególnej i odważnej opieki nad chorymi oraz do modlitwy w intencji chorych i tych, którzy niosą im pomoc. Dekret obowiązuje do 29 marca.

Odwołane katechezy

Wcześniej archidiecezja odwołała katechezy dla narzeczonych oraz konsultacje w poradniach rodzinnych, zawiesiła bierzmowania i rekolekcje dla młodych. Zaapelowała też o szczególną solidarność z osobami starszymi, samotnymi i potrzebującymi.

gądecki 1200 east news.jpg
Kościół reaguje na koronawirusa. Apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

W Krakowie jak dotąd potwierdzono jeden przypadek zachorowania na koronawirusa. Ponad 60-letni chory, który był wcześniej w północnych Włoszech, przebywa w Szpitala im. Stefana Żeromskiego; jego stan jest ciężki, ale stabilny. Według ostatnich danych w całej Małopolsce 23 osoby są hospitalizowane, 94 osoby przebywają na kwarantannie domowej, a 153 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym.

W całej Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem zwiększyła się do 84; dwie osoby zmarły. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. 

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ uruchomiło infolinię ws. możliwości przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 10:45
W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880 - poinformował w sobotę resort spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne obostrzenia wz. z koronawirusem. Ekspert: te działania rządu powinny pomóc

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:21
- Działania, które rząd podejmuje w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, są oczekiwane przez społeczeństwo. W sytuacji kryzysowej mieszkańcy oczekują jednoznacznych decyzji ze strony władzy, które mają dane zagrożenie w jakiś sposób powstrzymać - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń