Trudna sytuacja artystów i twórców. MKIDN pracuje nad pakietem wsparcia

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad pakietem wsparcia instytucji kultury oraz twórców i artystów, którzy ponieśli straty w związku z odwołaniem wydarzeń artystycznych i rozrywkowych wynikającym z zagrożenia epidemicznego.

2020-03-15, 08:49

Trudna sytuacja artystów i twórców. MKIDN pracuje nad pakietem wsparcia

Propozycje resortu kultury to element przygotowywanego przez rząd pakietu osłonowego dla osób prowadzących różne formy działalności, które odczują dotkliwe konsekwencje w związku z czasowym jej ograniczeniem - poinformowała dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa.

Powiązany Artykuł

granica-1200-pap.jpg
Tymczasowo zamknięte granice, zawieszone loty. Sprawdź, obowiązujące od dziś ograniczenia

Według niej jednym z elementów pakietu wspierającego ma być program dla instytucji, które planują rozszerzyć prowadzoną działalność o wykorzystanie elektronicznych kanałów komunikacji i formy prezentacji działań artystycznych w sieci.

Wsparcie dla organizatorów wydarzeń

Ministerstwo planuje także wprowadzić mechanizm wsparcia dla organizatorów wydarzeń, które nie mogły się odbyć w związku z wprowadzonymi ograniczeniami. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian w zakresie bądź terminach realizacji projektów dofinansowanych w ramach Programów Ministra na 2020 rok, których rozpoczęcie było zaplanowane w ciągu najbliższych 4 tygodni. Każdy przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus sparaliżował sport [RAPORT]

REKLAMA

Równolegle w resorcie kultury trwają prace nad opracowaniem mechanizmu rekompensat, który ma być elementem rozwiązania ustawowego wsparcia przedsiębiorców przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju (https://www.biznes.gov.pl/pl/nowe-propozycje-nad-ktorymi-prace-zaczelo-ministerstwo-rozwoju-ktore-maja-wesprzec-firmy-dotkniete-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa).

Powiązany Artykuł

puste_kino1200.jpg
Kina, teatry, opery, filharmonie i muzea w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

- Dążymy do tego, aby system rekompensat objął również ludzi kultury wykonujących pracę w oparciu o umowy o dzieło i zlecenia, których obecnie nie mogą realizować - zapowiedziała Pawłowska-Pojawa.


Artyści znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji bytowej mogą także wnioskować o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury (https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow). Minister kultury wystąpił już do Ministerstwa Finansów o zwiększenie środków na ten cel. Szczegóły planowanych rozwiązań zostaną przedstawione w późniejszym czasie.

Odwołane imprezy

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

REKLAMA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował w minioną środę, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku 12 marca funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych, a także uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli. Zastrzegł, że np. w muzeach może być jednak kontynuowana praca naukowa, nie stwarzająca zagrożenia sanitarnego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej