Świętokrzyskie: zakończyły się wybory uzupełniające

2020-03-23, 00:58

Świętokrzyskie: zakończyły się wybory uzupełniające
zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W niedzielę odbyły się wybory uzupełniające w trzech świętokrzyskich gminach, ale głosowano tylko w gminie Smyków. W Górnie i Łącznej do wyborów zgłosił się tylko jeden kandydat.

W gminie Smyków w powiecie koneckim (okręg wyborczy nr 11) wybory do rady gminy zostały przeprowadzone po tym, jak z mandatu radnego zrezygnował Mariusz Stachera (KWW Jarosława Pawelca).

Zgłosiło się trzech kandydatów: Norbert Czaja (KWW Norbert Czaja), Kamil Pawlikowski (KWW Jarosława Pawelca) i Kazimiera Opala(KWW Beata Janiszewska).

Nowym radnym został Norbert Czaja, który otrzymał 34 głosy, 25 wyborców poparło Kazimierę Opalę, a 15 Kamila Pawlikowskiego, jeden głos był nieważny.

Powiązany Artykuł

pap wybory uzupełniające 1200.jpg
PKW: wybory uzupełniające i przedterminowe przebiegły bardzo spokojnie

Środki bezpieczeństwa

Do głosowania uprawnione były 174 osoby, ale na głosowanie do lokalu wyborczego, który mieścił się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedzierzy, przyszło 75 wyborców.

- Frekwencja mogłaby być znacznie wyższa, gdyby nie zagrożenie koronawirusem. Tym bardziej, że w jednej z okolicznych miejscowości Cisownik mieszkają przeważnie ludzie starsi. To właśnie oni są w grupie tego największego ryzyka zachorowania na tego groźnego wirusa. Dlatego z tego powodu zapewne nie przyszli na wybory -  powiedziała PAP przewodnicząca gminnej komisji wyborczej Agnieszka Grabarczyk.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Jeżeli mogą się odbyć bezpiecznie, niech się odbędą". Marcin Makowski o wyborach prezydenckich

Z powodu pandemii koronawirusa wybory w gminie Smyków, podobnie jak i w kilku innych gminach w kraju, odbyły się przy zastosowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa. Wszyscy głosujący dostawali długopisy jednorazowego użytku, a przed wrzuceniem kartki do urny spryskiwali sobie ręce płynem dezynfekującym.

- Każdy z członków komisji miał maseczki i rękawiczki, była zachowana należyta odległość między osobami, które przebywały w lokalu wyborczym. W lokalu było też osobne wejście i osobne wyjście. Zastosowaliśmy wszelkie środki bezpieczeństwa, w trosce o zdrowie mieszkańców i członków komisji - podkreśliła Grabarczyk.

Nowi radni

W gminie Górno w powiecie kieleckim (okręg wyborczy nr 4) z mandatu radnego zrezygnowała Dorota Kot (Komitet Wyborczy PiS), a w gminie Łączna w powiecie skarżyskim (okręg wyborczy nr 8) mandatu zrzekł się Paweł Kałuziński (KWW Porozumienie i Rozwój Łączna 2018).

Ponieważ w każdej z tych gmin zgłosił się tylko jeden kandydat, wybory odbyły się, ale nie zostało przeprowadzone głosowanie.

Nowym radnym Rady Gminy Górno została Marianna Krzos (KWW Przyjazne Górno), a w Radzie Gminy Łączna zasiądzie Bernarda Piwowar (KWW Łączna 2020). 

msze

Polecane

Wróć do strony głównej