Liczba hospitalizowanych i objętych kwarantanną. Resort zdrowia podał najnowsze dane dot. koronawirusa
W związku z koronawirusem obecnie w Polsce hospitalizowanych jest 1 615 osób, a poddanych kwarantannie 70 528 - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia w dziennym raporcie. Badania na obecność SARS-CoV-2 dały dotąd pozytywny wynik u 1031 osób. Czternaście z nich zmarło.
2020-03-25, 19:40
MZ podało, że do odbycia kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 138 680 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 56 930 osób.
Powiązany Artykuł
Ograniczenia dot. przemieszczania się i wychodzenia z domu. Sprawdź na czym polegają i do kiedy obowiązują
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Objęcie kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.
Powiązany Artykuł
"Nie jesteście niezwyciężeni, ten wirus może was zabić". WHO ostrzega młodych ludzi
Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.
REKLAMA
Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.
paw/
REKLAMA