Walka z koronawirusem. Wiceminister zdrowia zapowiada zmiany w 14 ustawach

2020-03-27, 16:01

Walka z koronawirusem. Wiceminister zdrowia zapowiada zmiany w 14 ustawach
Szpital Zakaźny w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że wobec pandemii koronawirusa "system ochrony zdrowia wymaga pewnych dostosowań". - Zmieniamy 14 ustaw, które regulują praktycznie każdy element funkcjonowania tego systemu - ogłosił w Sejmie.

Posłuchaj

Janusz Cieszyński o planach MZ wobec m.in. lekarzy stażystów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Cieszyński przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji specustawy ws. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
Szef KPRM: nie ma żadnych nowych unijnych środków na walkę z koronawirusem

Dostosowania służby zdrowia

Jak wyjaśniał, jest to zmiana 14 ustaw, które regulują praktycznie każdy element funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. - To kolejna tura zmian po tych najpilniejszych, które już zostały wprowadzone w ramach uchwalonej wcześniej specustawy - wskazywał.

Jak przekonywał Cieszyński, "system ochrony zdrowia wymaga pewnych dostosowań". - Wynikają one po pierwsze z tego, że mamy ekstraordynaryjną sytuację, a po drugie dlatego, że mamy taką konstrukcję przepisów, która pewne rzeczy na nas wymusza, pewnych rzeczy nie pozwala nam robić w sposób elastyczny i tego, co zalecamy wszystkim obywatelom przy zwalczaniu koronawirusa: czyli zdrowy rozsądek czasami te obecne przepisy bez drobnych zmian nie pozwalają zastosować" -  uzasadniał.

Proponowane zmiany

Wiceminister wymienił niektóre z przewidywanych zmian, m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia, zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych, włączenie do systemu ochrony zdrowia stażystów i pielęgniarek, które od pięciu lat nie wykonywały zawodu oraz osób z kursem pierwszej pomocy, które będą mogły wesprzeć ratowników medycznych.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister zdrowia: scenariusz z południa Europy możliwy, jeśli nie będziemy rozsądni


a 

Poszerzony ma być ponadto katalog podmiotów, wobec których minister zdrowia na podstawie specustawy będzie mógł wydawać polecenia o podmioty samorządowe.

- Rozszerzamy to o możliwość wprowadzenia na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego pełnomocnika ministra zdrowia, który na ten okres przejmie zarządzanie szpitalem - mówił. - Po ustaniu stanu epidemii wróci osoba, która wcześniej zarządzała - wyjaśniał.

Maksymalne ceny na leki

Wśród zmian jest też możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia i możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Ograniczone ma być też przemieszczanie się pracowników medycznych, którzy mogli mieć kontakt z koronawirusem pomiędzy różnymi placówkami medycznymi.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: proszę Sejm, by w zgodzie przyjął "tarczę antykryzysową". Musimy działać błyskawicznie

Nowela przewiduje też wprowadzenie mechanizmów egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Uproszczono zasady tworzenia rezerw strategicznych na potrzeby ministra zdrowia.

- To jest mechanizm, który pozwoli lepiej i szybciej dostarczyć środki ochrony indywidualnej dla placówek ochrony zdrowia - podkreślił Janusz Cieszyński.

Lekko chorzy w domowej izolacji

W nowelizacji wprowadzono też izolację w warunkach domowych, która może być zastosowana w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, który nie uzasadnia bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych. Lekarze i pielęgniarki, którzy przebywają w kwarantannie, będą mogli udzielać pacjentom wideokonsultacji.

Z kolei aplikacja przygotowana przez resort cyfryzacji służąca do sprawdzania przestrzegania kwarantanny ma być obligatoryjnym narzędziem, by oszczędzić czas funkcjonariuszy policji.

Specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych obowiązuje od 8 marca. Wprowadziła m.in. dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 r.ż. i możliwość zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej