"Nadawał polskiej kulturze uniwersalny wymiar". Piotr Gliński o Krzysztofie Pendereckim
"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone"- napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
2020-03-29, 11:10
W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.
Szef resortu kultury złożył też kondolencje rodzinie zmarłego. "Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje" - napisał minister.
Powiązany Artykuł
Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
"Wielki patriota"
Na antenie TVP Info Piotr Gliński powiedział natomiast, że Penderecki w swojej twórczości "bardzo szeroko czerpał z polskiej kultury, z polskiej religijności". - Jego największe dzieła "Credo", "Pasja wg św. Łukasza" czy "Polskie Requiem", są tego dowodem - wskazał.
Ocenił, że Maestro był też "wielkim polskim patriotą". - Zawsze pan Krzysztof, z którym miałem okazję w ostatnich latach bardzo blisko współpracować, podkreślał, że dla niego Polska jest najważniejsza, dlatego nigdy nie chciał mieszkać poza Polską, mimo że był przecież twórcą światowego formatu - wspominał Gliński.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kompozytor, dyrygent, pedagog. Sylwetka Krzysztofa Pendereckiego
- Dlatego Penderecki stworzył przy swoim domu Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie prowadził mistrzowskie kursy, przekazywał swoją wiedzę następnym pokoleniom, młodym twórcom. Bardzo dbał zresztą o współpracę z młodym pokoleniem kompozytorów, muzyków - dodał szef MKiDN.
Laureat największych nagród
Minister kultury przypomniał także, że w ostatnim czasie kompozytor ciężko chorował. - Jeszcze miesiąc temu się widzieliśmy, pan Krzysztof był bardzo chory, ale wciąż błysk w oku pozostawał. Myślał o tym co zostawi i do ostatniej chwili dbał o polską kulturę i ciągłość swojego dziedzictwa. To dobrze też świadczy o nim jako twórcy i człowieku - zaznaczył Gliński.
CZYTAJ RÓWNIEŹ >>> Krzysztof Penderecki: nie chciałem być kompozytorem
Pytany, czy ktoś będzie mógł zastąpić tak wybitnego człowieka, odpowiedział: "w tej chwili pewnie nie, bo to był jeden z wielkich tamtego pokolenia - Górecki, Lutosławski, Kilar i teraz Penderecki".
Przypomniał, że kompozytor był laureatem największych nagród oraz Kawalerem Orderu Orła Białego. - To wielka postać polskiej kultury i człowiek o wielkiego formatu. Cześć jego pamięci - podsumował wicepremier.
REKLAMA
kad
REKLAMA