Marek Zuber: wciąż jest nadzieja, że gospodarka skurczy się mniej niż po kryzysie z 2008 roku

2020-04-06, 14:35

Marek Zuber: wciąż jest nadzieja, że gospodarka skurczy się mniej niż po kryzysie z 2008 roku
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Nie ma takiej możliwości, żebyśmy w miarę suchą nogą przeszli przez ten kryzys bez wydania bezpośrednio z budżetu znacznie większych pieniędzy niż to, co obecnie jest planowane. Na szczęście już słyszymy o tym, że będzie kolejny pakiet pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.

Posłuchaj

06.04.2020 Marek Zuber (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Resort rozwoju wspólnie z kancelarią premiera pracuje nad drugą tarczą antykryzysową - potwierdziła w poniedziałek minister Jadwiga Emilewicz. Prace nad kolejną specustawą na pewno potrwają "do końca tygodnia" - poinformowała. Zapowiedziała też modyfikację dotychczasowych rozwiązań.

Powiązany Artykuł

Paweł Jurek 1200.jpg
Paweł Jurek: w finansach publicznych nie ma perturbacji, na rewizję budżetu przyjdzie czas

Dr Marek Zuber podkreślał, że w większości krajów na świecie jest świadomość, że bez bardzo dużej pomocy ze strony państwa jako rządu i budżetu, który da zastrzyk finansowy przedsiębiorstwom i gospodarce, a z drugiej strony działań banków centralnych, nie będziemy w stanie bezpiecznie przejść przez kryzys tak, by mogło nastąpić relatywnie szybkie odbicie gospodarcze.

- Będziemy mieli potężne tąpnięcia w drugim kwartale tego roku, rozstrzał prognoz jest niesamowity, jest zbyt dużo zmiennych. Mam nadzieję, to jest prawdopodobny scenariusz, że w trzecim kwartale będziemy oglądać bardzo mocne odbicie. Wciąż jest nadzieja, że gospodarka skurczy się mniej niż po kryzysie z 2008 r., jednak nagłość tego tąpnięcia jest absolutnie spektakularna, nigdy czegoś takiego nie przeżywaliśmy - zaznaczył.

"Ważny jest program powrotu do normalności"

Ekonomista podkreślał rolę Narodowego Banku Polskiego w ratowaniu gospodarki. - Będą konsekwencje w postaci wzrostu zadłużenia i zwiększonej ilości pieniądza w obiegu. Ważne, by za kilka miesięcy pokazać program powrotu do normalności, czyli jak chcemy opanować ten zwiększony dług publiczny i ściągnąć nadwyżki pieniądza z rynku. (...) Jednak jeżeli ma to mieć sens, musimy wydać o wiele więcej pieniędzy, znacznie bardziej się zadłużyć - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Artur Bartoszewicz: trzeba zmniejszać lęk i niepewność, które zabijają gospodarkę

Tarczę antykryzysową tworzy pięć filarów - to bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Marek Zuber

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 13.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej