"Chrystus jest oparciem jak skała". Wielkanocne życzenia polskich biskupów

2020-04-12, 14:56

"Chrystus jest oparciem jak skała". Wielkanocne życzenia polskich biskupów
Grób Pański w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Polscy biskupi złożyli wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. W swoich przesłaniach podkreślili rolę wiary w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i związanej z tym symboliki.

Posłuchaj

Abp W. Depo: Eucharystia jest znakiem miłości potężniejszej niż śmierć (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

PAP papież Franciszek 3 1200.jpg

Biskup ełcki Jerzy Mazur życzył wiernym, by zmartwychwstały Jezus pomógł przezwyciężyć wszelkie obawy i niepokoje związane z pandemią koronawirusa. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji dodał, że istotą tych świąt jest spotkanie ze Zbawicielem.

- Spójrzmy na nasze życie z wiarą i dostrzeżmy, że Pan Bóg zawsze czuwa nad nami. We wszystkich okolicznościach naszego życia możemy liczyć na jego ojcowską troskę i pomoc. A zatem niech Chrystus - zwycięzca śmierci, piekła i szatana, którego triumf opiewają wielkanocne pieśni - umacnia nas swą łaską i błogosławieństwem, pomnaża siłę, obdarza radością i zdrowiem i niech światło tego poranka wielkanocnego zajaśnieje w naszych sercach i opromienia kolejne dni - mówił biskup Jerzy Mazur.

"Chrystus jest jak skała"

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo zawarł w swoich życzeniach modlitwę, którą św. Jan Paweł II odmówił przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. - Maryjo, Matko Miłosierdzia, czuwaj nad nami wszystkimi, aby nie był daremny krzyż Chrystusa. Aby człowiek przekonał się jeszcze raz, że jest Bóg pełen miłosierdzia i żeby umiał przyznać się do grzechu, czuwaj nad nami wszystkimi - mówił duchowny.

Metropolita częstochowski podkreślił również istotę Świąt Wielkanocnych, jaką jest miłość Chrystusa. - Alleluja trafia w zalęknione serca, ale zmartwychwstały Chrystus jest oparciem jak skała - powiedział biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Powiązany Artykuł

polak 1200 pap.jpg

Biskup życzył wiernym, by doświadczyli "piękna spotkania tej małej wspólnoty, która dla uczniów Jezusa jest Kościołem domowym". Jak mówił, każda rodzina bez wyjątku jest ogromną wartością. Biskup koszalińsko-kołobrzeski życzył wszystkim obchodzącym Święta Wielkiej Nocy, by za świątecznym stołem zasiadł z nimi zmartwychwstały Jezus Chrystus. Kapłan podkreślił, że w związku z epidemią święto Zmartwychwstania zamknięte jest w domach.

- Pomimo wszystko, nadziei - czasem można by użyć tego słowa wbrew nadziei, tego wszystkiego, co Zmartwychwstanie przynosi, mocnego fundamentu życia, które jest życiem pięknym i zwycięskim. Niech Bóg państwu błogosławi, wesołego Alleluja - życzył duchowny.

"Chrystus zmartwychwstał!"

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w swoich życzeniach wielkanocnych mówił, byśmy głosili Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. W świątecznym przesłaniu umieszczonym na stronie swojej archidiecezji metropolita krakowski powiedział, że chrzest i Zmartwychwstanie Chrystusa uświadamia nam, że zostaliśmy opieczętowani pieczęcią życia.

Powiązany Artykuł

MAREK JĘDraszewski east newss 1200.jpg

Arcybiskup Marek Jędraszewski życzył, byśmy nosili z dumą tę właśnie pieczęć, a wraz z tą pieczęcią świadomość tego, że na mocy Chrztu Świętego jesteśmy zobowiązani, by głosić prawdę o Chrystusie. W niełatwym czasie, który przeżywamy, arcybiskup Marek Jędraszewski życzył radości i pokoju. Swoje życzenia wytrwałości i siły skierował również do wszystkich walczących z epidemią - służby zdrowia, służb mundurowych oraz rządzących.

- Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja! Niech to będzie treścią naszych dni prawdziwie świątecznych - wezwał na zakończenie hierarcha.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone od czasów apostolskich. Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa "Pascha" - "pesach" wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "wyjście", "przejście". Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętując przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej