Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: Katyń to dla Polaków walka o pamięć

"Katyń to dla Polaków walka o Prawdę i Pamięć. Wolna i suwerenna Rzeczpospolita oddaje hołd Ofiarom zbrodni sowieckiej. Cześć i chwała Bohaterom. Wieczna pamięć poległym za Niepodległą" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

2020-04-13, 13:58

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: Katyń to dla Polaków walka o pamięć

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej - w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

Powiązany Artykuł

PAP Katyń ekshumacja 2 1200.jpg
Oddaj hołd pomordowanym. Specjalne portale z okazji 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

"Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Katyń to dla Polaków walka o Prawdę i Pamięć. Wolna i suwerenna Rzeczpospolita oddaje hołd Ofiarom zbrodni sowieckiej. Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć poległym za Niepodległą! 80. rocznica #ZbrodniaKatyńska" - napisał prezydent na Twitterze.

Zamordowani przez Sowietów

Powiązany Artykuł

katyń.jpg
Katyń - zobacz serwis historyczny

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Szef KPRM: pamiętajmy o wszystkich pomordowanych

REKLAMA

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

PAP PAP

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej