153 nowe przypadki koronawirusa, w sumie ponad 7 tys. 263 osoby zmarły

2020-04-14, 17:30

153 nowe przypadki koronawirusa, w sumie ponad 7 tys. 263 osoby zmarły
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Do 7202 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach. Resort podał też, że zmarło kolejnych 12 osób. W sumie odnotowano dotąd 251 zgonów.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą zakażeń z województw: śląskiego (41), mazowieckiego (27), opolskiego (19), łódzkiego (16), świętokrzyskiego (12), dolnośląskiego (10), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), małopolskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).

Kolejne zgony spowodowane COVID-19

Zgony, o których poinformowano we wtorek rano, dotyczą 12 osób - sześciu kobiet i sześciu mężczyzn. Większość osób miała choroby współistniejące.

Kwarantanna, hospitalizacja - co oznaczają?

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

Powiązany Artykuł

pap ambulans koronawirus 1200.jpg
Rośnie liczba ozdrowieńców. Wiceminister zdrowia podał szczegóły

To, że ktoś jest hospitalizowany, oznacza, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem SARS-CoV-2.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Powiązany Artykuł

sklep 1200.jpg
Zakupy w dobie koronawirusa. Sprawdź, czy w niedzielę sklepy będą czynne

Nie wolno jej wychodzić nawet na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Odkażanie przystanków i przejść podziemnych. Rozpoczęły się dezynfekcje miast

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia.

Zasady obowiązująca w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP) Zasady obowiązujące w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP)

jp

Polecane

Wróć do strony głównej