Ślązak, polityk, jeden z ojców Niepodległej. Rocznica urodzin Wojciecha Korfantego
147 lat temu - 20 kwietnia 1873 roku - urodził się Wojciech Korfanty, polityk i działacz społeczny, przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. W 1921 roku stanął na czele III powstania śląskiego. W odrodzonej Polsce był wicepremierem i posłem na Sejm. Zmarł w 1939 roku. Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
2020-04-20, 03:52
Posłuchaj
Wojciech Korfanty pochodził ze śląskiej rodziny, jego ojciec pracował w kopalni. Wykształcony w niemieckich szkołach i poddany intensywnej germanizacji, Korfanty postanowił walczyć o polskość Śląska. Odegrał historyczną rolę podczas powstań śląskich, będąc ich faktycznym przywódcą. Zdaniem wielu historyków, zrywy zostały przez stronę polską bardzo dobrze rozegrane - za cenę niewielkich strat uzyskano duże korzyści polityczne. Trzecie - i ostatnie powstanie śląskie - trwające od maja do lipca 1921 roku, zakończyło się nowym podziałem Śląska przez Ligę Narodów, znacznie korzystniejszym dla Polski. Otrzymaliśmy jedną trzecią spornego obszaru.
Powiązany Artykuł
![Wojciech Korfanty wiki 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/47b5c867-9f5a-44c4-a194-01ef252e2c19.jpg)
1918. Korfanty żąda od Niemców "własnej Polski"
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Powstania śląskie - serwis specjalny PolskieRadio.pl
Charyzmatyczny przywódca, ojciec niepodległej Polski
Historyk profesor Janusz Odziemkowski w rozmowie z Polskim Radiem mówił, że Wojciech Korfanty był charyzmatycznym przywódcą - Trzeba było być nieprzeciętnym politykiem, żeby pod zaborem niemieckim wyrobić sobie taką pozycję i z tak doskonałym skutkiem zjednywać Ślązaków do tej Polski, której nie znali - powiedział prof. Janusz Odziemkowski.
O roli Wojciecha Korfantego w historii Polski mówił też prezydent Andrzej Duda, przemawiając na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Swoje przemówienie rozpoczął od przywołania słów Korfantego, który 25 lutego 1919 roku w Sejmie w Warszawie mówił: "radość, uczucie szczęścia i wdzięczności dla Opatrzności Boskiej napełniają moje serce, że dożyłem tej chwili, iż jako przedstawiciel dzielnicy, która przez tak długie lata jęczała pod jarzmem pruskiem – mam ten zaszczyt i szczęście przemawiać z tej oto trybuny, trybuny Sejmu wolnej, niepodległej, zjednoczonej Rzeczypospolitej Polskiej”.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości
- Chciałem rozpocząć właśnie od przywołania postaci Wojciecha Korfantego - przywódcy polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku, jednego z sześciu ojców niepodległości, budowniczych Polski Odrodzonej. Ci wybitni mężowie stanu, choć spierali się, i to niekiedy gwałtownie - jak Korfanty, właśnie w tamtej mowie polemizując z Ignacym Daszyńskim - to z naszej dzisiejszej perspektywy widzimy, że jednocześnie razem, mimo wszystkich różnic, stworzyli coś wielkiego, niebywałego, wspaniałego: suwerenne i zjednoczone państwo polskie - mówił prezydent Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
![korfanty 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/df20dd6f-42c1-42b1-a2c1-f7a8c96fca67.jpg)
Wojciech Korfanty - polityk wielkiego formatu o niespełnionych ambicjach
Polityczna kariera Korfantego
Wojciech Korfanty od października do grudnia 1923 roku był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Ostro zwalczał Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza po przewrocie majowym w 1926 roku, po którym przeszedł do opozycji antysanacyjnej.
W 1929 roku należał do założycieli Centrolewu - opozycyjnego ugrupowania złożonego z partii centrum i lewicy, które w drodze parlamentarnej usiłowało odebrać Piłsudskiemu władzę. Wszyscy przywódcy ugrupowania, w tym Wojciech Korfanty, zostali w 1930 roku aresztowani i osadzeni w twierdzy brzeskiej. Jednak z samego procesu brzeskiego Korfantego wyłączono. Niedługo potem, podobnie jak przywódca ruchu chłopskiego Wincenty Witos, udał się na polityczną emigrację do Czechosłowacji, a później do Francji.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mateusz Morawiecki: Wojciech Korfanty był wzorem Polaka i Ślązaka
Do Polski wrócił wiosną 1939, zmarł w sierpniu tego samego roku. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło około 5 tysięcy osób, przerodził się w wielką patriotyczną manifestację.
Pośmiertne odznaczenie, pomnik w sercu stolicy
Pośmiertnie, w 1997 roku, Wojciech Korfanty został uhonorowany Orderem Orła Białego.
W październiku ubiegłego roku w Warszawie odsłonięto pomnik polityka. Znajduje się u zbiegu ul. Agrykola i Alej Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych ojców polskiej niepodległości.
REKLAMA
W Warszawie, u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola, został odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego. - To moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa, w stolicy Rzeczypospolitej, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z Ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku, ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III powstanie śląskie - mówił na uroczystości Prezydent Andrzej Duda.
mbl
REKLAMA