Polityka zagraniczna i społeczna, bezpieczeństwo, gospodarka, ustrój. Debata prezydencka w TVP
Dziesięciu kandydatów na prezydenta uczestniczyło w telewizyjnej debacie przedwyborczej transmitowanej na antenach TVP. Odpowiadali na pięć pytań, które dotyczyły polityki zagranicznej i społecznej, bezpieczeństwa, gospodarki i kwestii ustrojowych.
2020-05-06, 20:30
Powiązany Artykuł
Z powodu epidemii koronawirusa organizator debaty zadbał o odpowiednie środki bezpieczeństwa – m.in. stanowiska uczestników będą od siebie oddalone o 2,5 m.
W debacie uczestniczyli: Andrzej Duda (z poparciem PiS), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).
Pytania zadawał dziennikarz TVP Michał Adamczyk.
W trakcie debaty każdy kandydat miał maksymalnie minutę na odpowiedź na pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa.
REKLAMA
Na koniec uczestnicy debaty mieli dodatkową minutę na tzw. swobodną wypowiedź.
Runda I - polityka zagraniczna
Robert Biedroń: musimy budować mosty, a nie mury. - Polska jest osamotniona, widzimy to w polityce zagranicznej. Naszym partnerem powinni być Niemcy i Francuzi - powiedział.
Szymon Hołownia stwierdził, że powinna być odbudowana możliwość tworzenia wielostronnych relacji.
Krzysztof Bosak mówił, że współpraca regionalna to jest dobry kierunek.
REKLAMA
Andrzej Duda: z pierwszą wizytą chciałbym pojechać do Rzymu, oznaczałoby to, że pandemia koronawirusa minęła.
Mirosław Piotrowski stwierdził, że to, co obserwuje w polityce zagranicznej, to jest amatorszczyzna i dyletanctwo. Dodał, że stawia na kierunek atlantycki.
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że do tej pory nie wiemy, kiedy odbędą się wybory. - Polacy potrzebują tej wiedzy. - Koniec niepotrzebnej wojny z UE - stwierdził.
Marek Jakubiak powiedział, że Berlin i Paryż też są w zakresie jego zainteresowania, ale pierwszą wizytę złożyłby w Brukseli.
REKLAMA
Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że po czterech latach jest po raz pierwszy w Telewizji Publicznej. - Potrzebujemy polityki zagranicznej. Z wszystkimi krajami nie jesteśmy w najlepszych relacjach - mówiła.
Powiązany Artykuł
Runda II - gospodarka
Andrzej Duda mówił, że ostatnie lata, to był okres bardzo silnego rozwoju gospodarczego w Polsce. Było to możliwe dzięki współpracy rządu i prezydenta. - Przyjmowane są kolejne tarcze antykryzysowe w konsultacji z przedsiębiorcami - mówił.
Marek Jakubiak stwierdził, że przedsiębiorcy dają radę w obliczu kryzysu, bo muszą. - Ale przedsiębiorcy umierają na naszych oczach - mówił.
Stanisław Żółtek zaznaczył, że w dobie kryzysu najwięcej traci polska giełda. - Wystarczy zlikwidować niektóre podatki - ocenił.
REKLAMA
Robert Biedroń mówił, że PiS zostawił Polaków bez pomocy. - 3 mln ludzi zostało wypchnięte na umowy śmieciowe - stwierdził. Przytaczał też konkretne przykłady. - Jestem za tym, by zlikwidować umowy śmieciowe - dodał.
Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że niestety nasz rząd w czasach koniunktury nie przygotował się na taką sytuację jak pandemia. - Potrzebne są m.in. ulgi w czynszach i zaufanie - wyliczała.
Mirosław Piotrowski stwierdził, że teraz banki zyskują, a tak być nie może. - Prezydent ma chronić obywateli przed rządem - dodał.
Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że ma gotowe ustawy dotyczące emerytów. - Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda - stwierdził.
REKLAMA
Paweł Tanajno mówił, że to nie wirus niszczy polską gospodarkę, a rząd. - Rząd i prezydenta postawię przed Trybunałem Stanu.
Szymon Hołownia mówił, że rząd Mateusza Morawieckiego buduje państwo z kartonu i zszywek. - Złożę 5 ustaw antykryzysowych - dodał.
- Mniej propagandy, a więcej faktów - zakończył rundę Krzysztof Bosak. - Mam gotowe projekty ustaw do wdrożenia - zapewnił.
Powiązany Artykuł
Runda III - bezpieczeństwo
REKLAMA
Szymon Hołownia mówił, że bezpieczeństwo narodowe to nie tylko czołgi czy samoloty, ale też bezpieczeństwo naszych kont bankowych i e-maili. - Będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - zapewnił.
Marek Jakubiak stwierdził, że potrzebna nam jest broń pancerna.
Andrzej Duda stwierdził, że w tej kadencji złożył 31 ustaw. - Jedną z nich było obniżenie wieku emerytalnego - przypomniał.
Władysław Kosiniak-Kamysz pytał Andrzeja Dudę, co z głodowymi emeryturami i ubóstwem. - Jest na to rozwiązanie emerytura bez podatku - mówił.
REKLAMA
Mirosław Piotrowski mówił, że bezpieczeństwo to także bezpieczeństwo ekonomiczne.
Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że poważnie powinniśmy potraktować sprawy obrony narodowej. - Nie mamy rozwiązanej sprawy tarczy antyrakietowej, śmigłowców - mówiła.
Paweł Tanajno o PiS i PO: jak możemy się godzić na władzę tych szaleńców? - Politycy się zbłaźnili w obliczu kryzysu - mówił.
Krzysztof Bosak stwierdził, że bezpieczeństwo trzeba budować na własnych siłach obronnych. - Rząd postawił na Amerykanów, oni dyktują nam za to wielką cenę - mówił.
REKLAMA
Robert Biedroń mówił, że prawdziwym niebezpieczeństwem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. - Nie potrzebujemy F-35 - ocenił.
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia i prezydent z największym zaufaniem wśród Polaków
Runda IV - UE i ustrój Polski
Mirosław Piotrowski stwierdził, że w tej chwili nasz ustrój się chwieje, ponieważ prezydent nie zabiera głosu.
Paweł Tanajno mówił, że od 30 lat największym szkodnikiem jest klasa polityczna. - Czy chcecie prezydenta, który będzie silny, czy tygryska? - pytał.
Andrzej Duda mówił, że pandemia pokazała, że najlepiej radzą sobie państwa narodowe. - UE zwiodła w tej sprawie, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy - mówił.
REKLAMA
Robert Biedroń mówił, że Polska jest dziś częścią Europy.
Krzysztof Bosak stwierdził, że traktaty narzucają nam różne rzeczy. - Przedstawiłem 37 tez zmieniających działanie państwa - powiedział.
Marek Jakubiak stwierdził, że "eurokołchoz" coraz bardziej się rozpycha.
Stanisław Żółtek zauważył, że 90 proc. ustaw nie jest ustalanych przez polski rząd, lecz przez UE.
REKLAMA
Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że rząd powinien zwrócić się po pieniądze do UE. - Polski rząd zaspał, nie robi testów na koronawirusa na takim poziomie, jak powinien - oceniła. - Polska jest wyprowadzana z UE - dodała.
Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że państwo jest w organizacyjnej ruinie. - Kiedyś symbolem walki z ustrojem był długopis, dziś długopis jest symbolem poddańczej polityki - zaznaczył.
Szymon Hołownia mówił, że łatwiej jest bronić się razem. - To bzdury, że Europa zaspała, zaspał nasz rząd - mówił.
Powiązany Artykuł
Runda V - polityka społeczna
Andrzej Duda podkreślił, że nie zgodzi się nigdy na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. - Złożyłem projekt ustawy obniżający wiek emerytalny, podpisałem ustawę o 500+ - wyliczał.
REKLAMA
Marek Jakubiak stwierdził, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.
Mirosław Piotrowski stwierdził, że nie podpisałby ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego i dot. małżeństw homoseksualnych.
Szymon Hołownia: ustawa o małżeństwach homoseksualnych byłaby przeze mnie zawetowana. - Rozmowa o emeryturach to wstęp do dużej rozmowy, której potrzebujemy - zaznaczył. - Możemy mieć 500+ - dodał.
Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że to nie są najważniejsze problemy. - Powinniśmy rozmawiać o emerytach i osobach w DPS-ach. (…) 500+ nie rozwiązało problemów społecznych - oceniła.
REKLAMA
Robert Biedroń stwierdził, że w polityce trzeba mówić rzeczy, które nie są popularne. - Jak równość, to równość - mówił o małżeństwa homoseksualnych.
Krzysztof Bosak mówił, że nie podpisałby projektu ustawy dot. małżeństw homoseksualnych.
Paweł Tanajno stwierdził, że nie jest politykiem i współczuje wodzom, że muszą uczestniczyć w tej obłudzie.
Stanisław Żółtek pytał: - Po kiego diabła homoseksualiści chcą tej ustawy? - Chodzi o pieniądze, o rozliczanie podatku dochodowego - tłumaczył.
REKLAMA
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że zgodzi się z jednym stwierdzeniem Andrzeja Dudy, że tylko fanatyk nie zmienia poglądów. - Nie ma powrotu do wyższego wieku emerytalnego - zapewnił. - Nie podpiszę ustawy dot. związków homoseksualnych - dodał.
Powiązany Artykuł
W Polsce wyzdrowiało ponad 4 tys. osób. 93 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 11 osób zmarło
Swobodna wypowiedź
Mirosław Piotrowski: "Prezydent musi być samodzielny. (…) Andrzej Duda nas zawiódł, mam najlepszy program. (…) Obniżę podatki".
Małgorzata Kidawa-Błońska: "Polska potrzebuje, prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji. Będę prezydentem, który stworzy miejsce do dialogu".
Robert Biedroń: "Przeszedłem długą drogę, by tu być. (...) Nie będę klękał przed biskupami, będę walczył o sprawy ważne dla Polaków, prawa kobiet, godne płace".
REKLAMA
Stanisław Żółtek: "Nie biadolmy. (…) Pozbądźmy się biurokracji. UE nie pozwoli? Wyjdźmy z UE".
Szymon Hołownia: "Opublikowaliśmy wyniki badań, jeżeli zbojkotujecie te wybory, wygra Andrzej Duda. Bojkot wyborów nie ma sensu".
Krzysztof Bosak: "Nie jestem kandydatem z establishmentu".
Władysław Kosiniak-Kamysz: "Nie bojkot, a zwycięstwo. Proszę o wsparcie, Andrzej Duda obawia się mnie".
REKLAMA
Andrzej Duda: "Ostatnie pięć lat to był dobry czas dla Polski - 500+, obniżona emerytura. (…) Młodzi ludzie mają dziś lepszy start. Koronawirus chce nas wepchnąć w kryzys, ale się obronimy".
Paweł Tanajno: "Możecie przełamać tych politykierów".
Marek Jakubiak: "Chcę państwu podarować Marka Jakubiaka, który nie zawaha użyć się całej wiedzy na rzecz Rzeczypospolitej. (…) Przed nami wielka praca".
pkur
REKLAMA
REKLAMA